איך קשור שורש כף היד למעטפת הלב?

תסמונת מנהרת שורש כף היד או התעלה הקרפלית (באנגלית  Carpal tunnel syndrome ובקיצור CTS)  היא תופעה של הירדמות, תחושת עקצוץ או אף כאב בשורש כף היד. תופעה זו יכולה להיגרם כתוצאה מפציעת מאמץ חוזרת, למשל, כזו הנובעת מתפעול  מקלדת מחשב במהלך העבודה.

נזק לפרק כף היד מעיד על פגיעה באיבר פנימי והוא מעטפת הלב. מעטפת הלב (או קרום הלב או השק הפריקרדיאלי) מגנה על הלב בעת פעילותו, למשל, מפני חיכוך עם איברים אחרים ומפני זיהומים באיברים הקרובים. מבחינה נפשית היא מייצגת אמון בבני אדם.

 

תאור מקרה

פריאל היא נערה רגישה ונבונה בת 15 מרמת השרון. מזה כשבועיים סובלת מכאב חמור בפרק כף ידה השמאלית. קשה לה להשתמש ביד שמאל אפילו להחזקת ספל תה. שאלתי את פריאל אם היו לאחרונה כאבים באזור בית החזה, חולשה, עייפות ואף קשיי נשימה. היא אישרה שאכן היו סימפטומים כאלה במקביל לכאבי שורש כף היד.

הסברתי לאם שהתלוותה אליה, שכל מה שאומר לפריאל תקף גם לגביה, כי מחלות הילדים מראות להוריהם מה לתקן ברמת הנשמה. האם הנהנה בראשה לאות ההסכמה, ואני ראיתי עיניים עצובות, עצובות מאד, למרות שנראתה כלפי חוץ מאושרת, מטופחת וצעירה מכפי גילה.

 

טיפול

פריאל נערה בריאה בסך הכל. הבעיה היחידה היא במעטפת הלב, עקב אובדן אמון בבני אדם. צד שמאל בגופנו מסמל קשר עם בנות/נשים בחיינו (אחות, דודה, חברה וכו'). לכן תארתי בפניה תסריט אפשרי, שבו היא נתנה אמון בבת מהכיתה שהיתה חברה שלה וסיפרה לה סוד כמוס. החברה מעלה באמון  של פריאל וסיפרה לכל בנות השכבה את הסוד הזה. המטופלת נפגעה מכך, וכתוצאה מחוסר האמון בחברה נפגע האמון שלה בבני אדם בכלל ולכן אובחנה פגיעה במעטפת הלב. שורש כף היד הוא האיבר החיצוני הגלוי לעין שמראה את הבעייתיות במעטפת הלב, ולכן הוא כואב כל כך.

בסיום התסריט שתיארתי החלה פריאל לבכות בכי קורע לב, והיה קשה לה להירגע למשך כמה דקות. אמא שלה הגישה לה שוב ושוב ממחטות לניגוב הדמעות. המטופלת אישרה שהתסריט הזה אכן קרה במציאות.

פריאל טופלה בביו-אנרגיה בעיקר באזור מעטפת הלב ושורש כף היד, שם חשה התחממות והרגעה של הכאבים.

ברמה התודעתית, ניתנו לפריאל כלים להבין שמה שקרה לה היה שיעור לחיים. יש לתת אמון בבני אדם אבל בשיטת "חשדהו וכבדהו", כלומר צריך לבדוק מי האדם ורק אז לתת בו אמון.

בסיום הטיפול פריאל נכנסה לשירותים, וניצלתי את היעדרה כדי לשאול את האם מה קורה בביתה ומי פגע באמון  שלה.  היא התלבטה אם לספר, ולבסוף אמרה בקיצור נמרץ: "לפני שבועיים גיליתי שבעלי בוגד בי עם חברה שלי. עכשיו הבנתי מה לתקן בעצמי- אמון בבני אדם". האם הבטיחה ליישם בעצמה את העצות שנתתי לפריאל, והודתה על כך שעזרתי גם לה.

 

תוצאות הטיפול

לאחר הטיפול פריאל אמרה שהכאבים פחתו ב- 99%. למחרת בבוקר דיווחה אמה שפריאל מרגישה מצוין. האם טענה שחזרה עייפה מאד לביתה אחרי הטיפול בבתה, והבינה שעליה לשקם את האמון שלה בבני אדם. כעבור שבוע שוחחתי עם פריאל בטלפון. הכאבים נעלמו לגמרי ושורש כף היד החלים כליל.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

[email protected]

בקרו באתר  https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

 

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

טור גוף-נפש

מה הקשר בין גוף ונפש?

מחלות מטרידות את בני האדם בכל העולם. יש מי שניגש לחפש תרופה אצל רופא בקופת חולים, ויש מי שרואה במחלות סימפטום, שמעיד על בעיה בנפש.

קראו עוד »