אמון בעצמנו ובלוטת יותרת התריס

בלוטת התריס קובעת את הקצב של כל הגוף. בלוטת יותרת התריס (יש ארבע כאלו) אחראית על משק הסידן בגוף. ברמה הנפשית היא מייצגת ערעור על האמונות הבסיסיות שלי בעצמי וביכולות שלי. בדומה לכך, לפי גב' אילנה רוגל, בלוטת יותרת התריס מיצגת קושי לתמוך בעצמי (לנתב סידן לעצמות שמהוות שלד ותמיכה פנימית). מנסיוני הטיפולי, בעיה בבלוטת יותרת התריס היא התרעה חמורה על תקלה קרובה בשלד ובמיוחד בעמוד השידרה. כלומר היא עלולה להוות סימן מקדים לשברים חמורים בעמוד השידרה או בעצמות אחרות עקב תאונה וכד'.

ליקוי בבלוטת יותרת התריס קשור ל: בעיות בעמוד השידרה, דלקת בלבלב, אבנים בדרכי השתן, דילדול העצם, כאבים בעצמות, בעיות לחץ דם, סכנה לתפקוד הלב, עודף אבנית סביב השיניים אבל מהצד הפנימי ולא החיצוני של השיניים, וסיכון מוגבר לשיגדון (גאוט). כמו כן, יתכנו התכווצויות שרירים בלילה וכאבי שרירים עקב בעיה בספיגת מגנזיום ומינרלים נוספים, כי הדם מוצף בסידן, מה שמונע קליטה יעילה של מינרלים אחרים. כמו כן, ייתכנו עייפות, דיכאון, בחילות וכאבי ראש. יש לציין, שקיימים כמה סוגי מחלות של בלוטת יותרת התריס, הנקראת גם בלוטת מצד התריס, אך טור זה מתמקד רק באחת מהן.

במהלך השנים הגיעו לטיפולי אנשים הלוקים בבלוטת יותרת התריס ורובם היו מטפלים אלטרנטיביים. השאלות שעלולות לערער אמונה בעצמם הן: "האם  מה שאני עושה בסדר? למה לא הצלחתי לעזור למישהו? אולי איני שווה כל כך?". רוב המטופלים שסבלו מליקוי ביותרת התריס חשו חולים, אבל רופאיהם לא אבחנו את הבעיה ואפילו לא חשדו שהיא קיימת. מצד אחד, רופא המשפחה ניסה לענות בצורה נקודתית על חלק מהסימפטומים, למשל, מתן כדורים להפחתת לחץ דם גבוה, כדורים פסיכיאטריים לטיפול בדיכאון, כדורי מגנזיום לטיפול בהתכווצויות שרירים ברגליים וכדומה. מצד שני, גורמי הרפואה הקונבנציונלית התעלמו מהתמונה הכוללת שמורכבת כמו פאזל מרובה חלקים. לו רק חיברו את כל הסימפטומים לתסמונת אחת ברורה, לא היו אומרים למטופל/ת ש"הכל בסדר בבדיקות הדם, וזה הכל בראש שלך", כי מראש בדיקות הדם לא ניסו לברר אם קיים ליקוי בבלוטת יותרת התריס ולכן גם לא גילו אותו. אגב, גם אחוז ניכר מבין ליקויי בלוטת התריס אינם מתבטאים בבדיקת דם רגילה. כך יתכן, שבבדיקת דם רגילה רואים את מדדי בלוטת התריס השגרתיים כתקינים, בעוד שנוגדני בלוטת התריס נמצאים בכיול גבוה מאד ומעידים על מחלה אוטואימונית. למה הדבר דומה? לכתובת שזועקת מהקיר בשפה זרה,  אבל אין מי שיבין אותה.

 

תאור מקרה

לידור (שם בדוי) היא מטפלת אלטרנטיבית במגוון שיטות, בת 37, נשואה עם 3 ילדים וגרה באזור באר שבע.  הביאה לטיפולי את בנה בן ה- 8 הסובל משבר בעצם הבריח הימנית.

ילדים מראים להוריהם מה לתקן ברמה הנפשית באמצעות מגרעותיהם וגם במחלות שהם מפתחים. לכן בסיום הטיפול בילד (איחוי השבר באמצעות ביו-אנרגיה) הצעתי ללידור להגיע לטיפול בעצמה בהקדם האפשרי. בהמשך נמסר לי, כי הוחלט שאין צורך בניתוח. עם זאת, כדי לזרז את החלמתו השלמה של בנה, הגיעה לידור לטיפול כעבור שבוע. היא הודתה שלא חשבה כלל לבוא לטיפול בעצמה, למרות שסבלה מעייפות, מכאבי ראש ומהתכווצויות תכופות בשרירי הרגליים.

אבחנתי בעיה בבלוטת יותרת התריס של לידור. כאמור לעיל, בעיה זאת נפוצה בקרב מטפלים אלטרנטיביים ומטפלים מכל הסוגים –  היפֶר-פאראתירואידיזם (Hyper-parathyroidisim) – פעילות יתר של בלוטת יותרת התריס. היא מפרישה רמה גבוהה של הורמון PTH, וכתוצאה מכך יש רמה גבוהה מדי של סידן בדם (היפרקלצמיה). במקום שסידן יכנס מהדם אל העצמות, סידן משתחרר מהעצמות אל הדם. הדבר גורם להתפוררות העצם ולהחלשותה. מוקד התקלה בבלוטה התחתונה מימין (קרוב לאזור בו נשברה עצם הבריח לבן שלה). לידור נזכרה שלפני כשנה התגלה לה גידול שפיר (אדנומה) באחת הבלוטות, אך היא לא זכרה היכן בדיוק.

שנה קודם לכן הגיעה לטיפולה קשישה שסבלה מהרבה מחלות, שלטענתה, לידור לא הצליחה לסייע לה כלל. הקשישה שטופלה דרשה את כספה בחזרה והטיחה בה עלבונות קשים, בטענה שכלל אינה מקצועית ושלא קיבלה תמורה בעד התשלום. מקרה מצער כזה עלול לקרות לכל מטפל. כאן הופיעו סדקים ראשונים בחומת האמון העצמי של המטפלת. כידוע לכולם, מחשבה בוראת מציאות. כשאדם מערער במחשבתו על היכולת שלו, העולם יהדהד לו ערעור זה בצורה מוקצנת. לכן המטופלת הטיחה בה האשמות קשות. וכך, הפגיעה בבלוטת יותרת התריס הפכה לבלתי נמנעת.

לשאלתי, האם היתה בעיה בשעונים בבית (מייצגים את בלוטת התריס הקובעת את הקצב של הגוף) ובמיוחד ברצועת שעון היד, ענתה לידור מופתעת שלפני כחודש נקרעה רצועת שעון היד שלה. רצועת שעון היד מייצגת, לדעתי, את תפקוד בלוטת יותרת התריס, ובאה להתריע על תקלה גופנית.

 

טיפול

כתוצאה מהליקוי בבלוטת יותרת התריס של לידור נפגעו כמה איברים. הלבלב – מה שהביא לעצירות ולנפיחות בבטן. הלב – מה שגרם לעייפות קשה וגם לסיוטי לילה. מנסיוני הטיפולי, סיוטי לילה מהווים אזעקה של הגוף כשיש בעיית לב. וכמו לא די בכך, התכווצויות שרירים ברגליה של לידור נגרמו מרמת מגנזיום נמוכה בדם.

הנחתי את ידי על אזור הצואר של לידור כדי לרפא בלוטת יותרת התריס תוך כדי הסבר מה עליה לתקן ברמה הנפשית.

בעיית הלב והלבלב טופלו גם כן בביו-אנרגיה תוך כדי הסברים. לב מייצג נשיאת עולם החיים בשמחה, באהבה ובקלות. לידור הודתה שאכן התלוננה לעיתים קרובות מדי "אין לי כוח יותר!", מה שפגע בליבה. הלבלב מייצג כמה דברים: את המתיקות בחיים, את היכולת לחבר שכל ורגש בעת קבלת החלטות, ונפגע בעת תחושת התשה. תחושת ההתשה היא שפגעה בלבלב של לידור. לימדתי אותה איך להקליל את החוויה הטיפולית ולא לקחת בצורה קשה עומס טיפולי. הובהרו לה חיוניות ההפסקות בין מטופלים והגבלת מספר המטופלים ביום.

המטופלת קיבלה תזונה תומכת במחלה- הימנעות מ: חיטה, מוצרי חלב פרה, שמרים, פטריות, וממזונות שמכילים חומצה אוקסלית בכמות גדולה. חומצה אוקסלית נמצאת ב: קפה, תה, קקאו, עגבניות, תרד, סלק, פולים, אספרגוס , זרעי חמניה ודלעת. היא עלולה להחמיר היווצרות של אבנים בדרכי השתן או קריסטלים במפרקים כמו במחלת גאוט.

נוסף על כך לידור קיבלה לשנן משפטי מפתח (מנטרות) לשינוי מצב התודעה: "אני שלמה עם מעשי ועם דרכי בעולם הזה. מיום ליום גדלה אמונתי בבורא עולם ובעצמי" (מי שאינו מאמין יגיד: מיום ליום גדלה אמונתי בעולם ובעצמי).

 


תוצאות הטיפול

אחרי הטיפול הראשון לידור הרגישה הרבה יותר טוב. כעבור שבועיים הגיעה לטיפול שני. התכווצויות השרירים ברגליים, העייפות, העצירות והנפיחות בבטן נעלמו. במקומם הופיעו ביתר שאת שמחה, ביטחון עצמי וחיבור לייעוד הטיפולי בלי שום ספקות עצמיים. "תודה שהחזרת לי את האמונה בעצמי, מה הייתי עושה בלעדייך?", הודתה לידור במילים נרגשות.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com

בקרו באתר  https://www.sigi.co.il

 

צילום תמונה: סתיו סמדר

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

גב, ברכיים, מע' השתן

גידול בערמונית

לבלוטת הערמונית (פרוסטטה, Prostate)  יש תפקיד חשוב במערכת הרבייה הגברית. היא מפרישה את נוזל הערמונית, המגן על תאי הזרע. הבלוטה עלולה לגרום לבעיות שונות, החל בדלקות,

קראו עוד »
טור גוף-נפש

תשישות כרונית

תסמונת התשישות הכרונית (CFS – Chronic Fatigue Syndrome) מתאפיינת בתשישות ממושכת ובתסמינים נוספים, שאינם חולפים לאחר מנוחה. התסמינים לרוב הם: תשישות שאינה חולפת לאחר מנוחה, חולשה, כאבי ראש,

קראו עוד »