אנדומטריוזיס

 

אנדומטריוזיס (Endometriosis)  היא מחלה  גינקולוגית כרונית, שבה יש תאים הדומים לתאי רירית רחם (אנדומטריום) מחוץ לרחם, באזורים שונים בגוף, בעיקר באיברי הרבייה ובאגן. לעתים הם מופיעים גם באיברים הקרובים לאיברי הרבייה, כגון : שלפוחית השתן, פי הטבעת והמעיים. בזמן המחזור החודשי התאים הדומים לתאי רירית הרחם הנמצאים מחוץ לרחם מדממים גם הם (בנוסף לדימום מהרחם), ונוצר דימום שאין לו לאן להתנקז. הוא הופך  לדלקת מקומית, שבסופו של דבר יוצרת צלקות באיבר הנגוע והידבקויות לסביבתו. לעתים אף נוצרת ציסטה באזור הנגוע הנקראת “אנדומטריומה”.

בעבר אנדומטריוזיס היתה מחלה נדירה ובימינו היא הופכת לשכיחה יותר. השכיחות היא אחת מעשר נשים בגיל הפוריות, לפי עמותת אנד”י (אנדומטריוזיס ישראל). עדין מקרים רבים אינם מאובחנים, או מאובחנים באיחור, לעיתים באיחור של 30 שנה. על כן, נשים רבות סובלות סבל בל יתואר בלי לדעת למה.

המודעות למחלה עלתה בעקבות חשיפתה של השחקנית שני כהן את סיבלה הנובע מהמחלה. אנדומטריוזיס מגבילה מאד את יכולת האשה לתפקד, לעבוד, ועלולה לגרום לעייפות, לדיכאון ולבעיות פוריות. אין מענה של ריפוי מלא למחלה ברפואה הקונבנציונלית, ויש רק נסיונות להקל על  הסימפטומים, כגון שימוש תמידי בגלולות נגד הריון, כדי לא להגיע למצב של דימום.

ישנן השערות שונות לגבי מקור האנדומטריוזיס. למשל, יש הסבורים שהסיבה נעוצה בהרעלה ממקורות כמו חומרי הדברה, דיוקסין ואסבסט. בעיני, במקביל לסיבה הפיזית יש לחפש סיבה נפשית למחלה.

תאור מקרה

יפעת היא רווקה בת 23 מחולון וסטודנטית לחינוך. הציגה את עצמה כמי שלוקה באנדומטריוזיס. הגיעה לטיפול מתוך ייאוש מהמחלה, ואחרי שניסתה כל מיני טיפולים אלטרנטיביים.

שאלתי אותה שאלות רבות על ילדותה ועל היחסים במשפחתה. הרחם מסמל בעיקר את הקשר עם האם. ואכן, הבנתי מדבריה שהיחסים עם האם קרירים ולא תקינים. שאלתי את יפעת אם עברה איזושהי הטרדה מינית בילדותה או בשירותה הצבאי. היא מיעטה במילים, ואמרה שקרו דברים מסוימים, אך אינה רוצה לדבר עליהם.

 

טיפול

יפעת סובלת מבעיה ברחם עצמו, וגם בתאים הדומים לרירית הרחם, שגרמו לצלקות באיברים שונים באגן. בנוסף אבחנתי פגיעה בכליות עקב נטילת תרופות משככות כאבים במשך עשר שנים.

ברמה הנפשית זיהיתי כעס על האם ופגיעה מינית בילדות. האשה היפה והגבוהה שישבה מולי הקרינה אומללות רבה, ישבה בגוף מכופף ומכווץ, ודחתה כל נסיון שלי להבין לעומק מה פגע בה בילדותה.

טיפלתי בביו-אנרגיה באיברים המצולקים וגם בכליות שנפגעו. הסברתי לה שעליה להמנע כמעט לגמרי ממלח ומבשר בקר, ולאכול הרבה שעועית מכל הסוגים כדי לשקם את הכליות. הטיפול ארך כמעט שעתיים, ומשום כך אמרתי ליפעת שתהיה מאד עייפה היום (כמו אחרי ניתוח), אבל בבוקר תקום פנתרה.

לקראת סוף הטיפול שאלתי ממה נובע הכעס על האם. יפעת סיפרה, שבילדותה אמה עבדה עד שעות מאוחרות, ולכן היא היתה חוזרת מביה”ס הישר לדירת השכנים. “והשכנים… לא היו נחמדים!” אמרה יפעת, והבנתי ממבטיה שהם פגעו בה לרעה. יתכן שהיו רמיזות מיניות, מעשים מגונים (נגיעות) וכד’ ויתכן שהיו מעשים חמורים יותר. יפעת סירבה לפרט. הסברתי לה כיצד לסגור דלת על הזיכרונות הרעים מהעבר, וכיצד לשקם את היחסים עם האם, שלא היתה מודעת באותה עת למעללי השכנים.

למחרת יפעת סיפרה שחזרה הביתה אחה”צ, ומרוב עייפות ישנה עד הבוקר. אבל היא קמה רעננה, אופטימית ועם כוחות חדשים. הכאבים פחתו משמעותית וכמעט לא הורגשו. “לא האמנתי שיהיו לי כוח וחשק לנקות את הדירה שלי, והנה ניקיתי בכיף, ואפילו חיפשתי לי עבודה עד שיתחדשו הלימודים באוניברסיטה! תודה ענקית על שנתת לי תקווה לחיים נורמליים”, כך אמרה.

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com
בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

הפוסט הבא
הפוסט הקודם

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

סרטן

בדיקת ממוגרפיה תקינה

לאשה תושבת חו”ל התגלה גוש בשד. היא טופלה מרחוק פעם אחת. כמובן הקפידה על הנחיות התזונה שנתתי לה, והשתנתה ברמה הנפשית כמו שהנחיתי אותה. כעבור

קראו עוד »
מתכונים

ממתק לאורז

הממתק לאורז הוא אחד המאכלים האהובים ביותר על אורחינו. מכינים אותנו בשבתות ובחגים ולכבוד אורחים מיוחדים. קודם מכינים אורז טעים. האהוב עלינו הוא ‘שחרזד’, שהוא

קראו עוד »
דיכאון וחרדה

החזרת שמחה לנערה בדיכאון

נערה בת 16 הגיעה לטיפולי במצב עגום עם דיכאון ממושך. לאחר שהוסרו מזונות רעילים מתפריטה (מזונות שרגישה אליהם כמו חיטה) וטופלה בביו-אנרגיה חזרה אליה שמחת

קראו עוד »