אסתמה

אסתמה, ובעברית קצרת (הנשימה) או גנחת (הסימפונות) היא אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם. זוהי מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית. ההתקפים נגרמים בדרך כלל עקב אלרגיה.  ריר צמיגי המופרש מדפנות קנה הנשימה חוסם את הקנה, ומקשה על הוצאת אוויר מהריאות. חולי אסתמה עשויים לסבול מ: נשימה כבדה עם "צפצופים", קוצר נשימה,  שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה. תדירות ההתקפים עולה בזמנים של לחץ או מתח נפשי.

 

תאור מקרה

הראל הוא נער בן 14 מבית שמש. בן בכור במשפחה של 3 ילדים ותלמיד מחונן. לדברי אביו, הראל מאובחן כאסתמטי מגיל 6. המחלה מגבילה אותו בפעילות גופנית שגרתית של בני גילו כמו משחק כדורגל או אימון ספורט מאומץ. בנוסף, עורו יבש מאד, ונוטה להיסדק בחורף במיוחד בכפות הידיים.

 

טיפול

הראל הגיע אלי עם בעיית גבולות, כלומר קושי להיות אסרטיבי, לעמוד על שלו ולומר "לא" כשצריך, וגם הזדהות יתר על המידה עם הסבל של אחרים עד כדי לקיחת הצער שלהם אליו. הראל סופג צער מהסביבה אל ריאותיו, מה שנקרא בלשון העממית "לוקח ללב". העור, מכסה כמעט את כל שטח הגוף, ותופס 15% ממשקלו. זהו האיבר הגדול ביותר בגוף, ומהווה גבול של גופנו מול העולם. העור של הראל יבש וסדוק. הפגיעה בעור מראה לנשמה שלו מה באה לתקן בעולם הזה. בנוסף, העור פולט פחמן דו-חמצני ובכך מסייע לתהליך הנשימה. למעשה, העור מהווה ריאה שלישית כלומר איבר נשימה, שפגיעה בו משמעה פגיעה ביכולת הנשימה. לדוגמה, במקרים של פגיעה חמורה בנשימה עלולה להופיע אסתמה של העור (דלקת עור אטופית-Atopic dermatitis ).

מבדיקת ציפורניו, לשונו ועיניו של הראל אבחנתי שני מקורות לבעיה: בעיה בריאות עקב צער וגם רגישות למזון. הוא רגיש מאד ל: חלב פרה, שמרים ופטריות, וכן רגיש בצורה זמנית לחיטה. הראל סובל ממחסור חמור בויטמין D.

הראל טופל בביו-אנרגיה בעיקר במערכת העיכול, בריאות ובדרכי הנשימה. הוא חש התחממות בבטן, בקנה הנשימה ובבית החזה. בתום הטיפול השתעל שיעול חזק מאד. אביו נבהל, אך הרגעתי אותו, שזה סימן טוב מאד לריפוי של הריאות.

ברמה התודעתית, הסברתי לו איך לא להצטער כל כך בגלל אחרים, וכיצד לבנות גבולות ברורים וחזקים מול הזולת. כרגע הוא חושב שהעולם חונק אותו ונגדו. עליו ללמוד לנשום את העולם כחלק ממנו ולהתחבר אליו.

כמו תמיד, הילד משקף להוריו מה עליהם לתקן, כי הם מקור הבעיה. הילדים הם כמעט תמיד בריאים, וכל מחלה שלהם מיועדת להעיר את הוריהם לתקן את עצמם. אביו של הראל הסתכל עלי בפליאה, ואישר שאכן הוא אדם מאד מאד טוב שקשה לו להיות אסרטיבי ולהגיד "לא".

 

תוצאות הטיפול

למחרת הראל הרגיש טוב, והיה מסוגל לרוץ כמו כל בני כיתתו בשיעור ספורט ללא כל קושי. לאחר הטיפול השני נעלמה כליל בעיית קוצר הנשימה של הראל. הוא נפרד בשמחה ולתמיד מהמשאף שהיה צמוד אליו במשך שנים. לבקשתי, ביצע הראל בדיקת תפקודי ריאות שתוצאתה מצוינת.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

[email protected]

בקרו באתר https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

טור גוף-נפש

דלקת סימפונות (ברונכיטיס)

ברונכיט או ברונכיטיס  (Bronchitis) היא דלקת של הסימפונות (דרכי הנשימה). לדלקת זו מחוללים רבים – הן נגיפיים והן חיידקיים. זאת מחלה בלתי נעימה. על אחת

קראו עוד »
טור גוף-נפש

דלקת מפרקים

בשנים האחרונות חל ריבוי מחלות הקשורות לכאבי מפרקים, או כפי שהן מכונות 'דלקות פרקים'. כאבים אלה עלולים לנבוע מסיבות רבות, שכולן קשורות לנפש החולה ולתזונה

קראו עוד »