בקע מפשעתי – האם חובה לנתח?

בקע מפשעתי (Hernia) הוא פגם בשרירי הבטן הנובע מהיחלשות נקודתית של הדופן. שכבות הבטן הפנימיות נדחפות מבעד לפגם ויוצרות בליטה דמוית שק. הפגם בדופן הבטן עלול לאפשר ללולאת מעי או אבר תוך בטני אחר להיתקע בשק, ולגרום לכאבים או אף לסיבוכים שידרשו ניתוח. בקעים שכיחים יותר בקרב גברים, אך קיימים גם אצל נשים.

בשנים האחרונות בוצעו בעולם מחקרים שמראים, שלרוב ניתוח בקע מפשעתי אינו הכרחי. יתרה מזאת, מבדיקת אלפי מטופלים שנותחו עולה תמונה של פגיעה משמעותית באיכות החיים של כשליש מהם לאחר הניתוח. לכן, רופאים ממליצים על ניתוח רק למי שאצלם הבקע גורם להפרעה ביומיום או שהוא גדול.

תאור מקרה

ענת הגיעה אלי עם בקע מפשעתי בולט ומרשים בגודלו. ענת בת 45, נשואה, אם לשלושה מהרצליה, ועובדת בחברת היי-טק. לדבריה, הבקע המפשעתי מאד מפריע לה. ראשית, כי הוא כואב, ושנית, כי מבחינה אסתטית זהו גוש בולט במכנסיים באזור המפשעה. בנוסף היא סובלת זמן רב מנפילות אנרגיה באמצע היום, מתשוקה עזה לממתקים, מוורידים בולטים ומכאבי רגלים ושרירים.

טיפול

סיבלה של ענת נובע בעיקר מבעיית טחול חמורה. תוך כדי האבחון גיליתי התרחקות של השרירים באזור הטבור. הסברתי לענת, שמחשבה חוזרת פוגעת בטחול, ועל כן, גורמת לבעיות איומות בגוף כמו ורידים בולטים ברגלים, כאבי שרירים ונפילות אנרגיה באמצע היום. טחול פגוע גורם לצניחת איברים ולבקעים. הטבור הוא איבר חיצוני שמייצג את הטחול, ובו יש לענת התרחקות של השרירים וכמעט בקע. התשוקה העזה לממתקים נבעה מחולשת טחול, אבל אכילת ממתקים החמירה את הפגיעה בטחול. טיפלתי בה בביו-אנרגיה בעיקר בטחול, בכליות ובכבד.

ענת תהתה: "אבל, למה את לא שמה ידיים מעל הבקע?". עניתי לה: "תראי, חמודה, אני מטפלת בשורש של הבעיה ולא בסימפטום. ברגע שנתקן מהשורש הכל יסתדר, בעזרת ה'. אני לא כמו רופא קונבנציונלי שמחפש את המטבע מתחת לפנס, כלומר מחפש בעיה רק היכן שכואב. הבקע שלך הוא במפשעה, אבל נובע מחולשת הטחול. זה מזכיר לי, שאנשים נדהמים מכך שטיפול שלי בכליות מרפא להם כאבי ברכיים, מבלי שנגעתי להם בברכיים".

במטרה לשפר את מצב הטחול, ניתנו לענת כלי התמודדות עם מחשבה חוזרת כמו "מאיפה אביא כסף לשלם בחודש הבא את המשכנתא הענקית שלקחתי". בנוסף הנחיתי אותה לבשל ולחמם רק על אנרגיה של אש, כלומר כיריים של גז. עליה לבשל בישול איטי, לאכול לאט בלי לצפות בטלויזיה או במחשב תוך כדי הארוחה, להמנע כליל ממזון קר, ובטח שלא לגעת בגלידה/ארטיק עד להודעה חדשה. תפוח, אגס, גריסי פנינה, וירקות כתומים כמו בטטה מתוקה מחזקים טחול, על כן יש להרבות באכילתם. עליה להמנע ממתקים, ממוצרי חלב פרה, ולעת עתה  גם משומן ומבשר בקר.

 

תוצאות הטיפול

בסיום הטיפול ענת נעמדה ושמה לב שהבליטה במפשעה כמעט נעלמה. התרחקות השרירים באזור הטבור טופלה והם התאחו. בטיפול השני שוב טופל הטחול, והפעם הבליטה במפשעה נעלמה כאילו מעולם לא היתה. כעת ענת בריאה ואין לה כאבי ורידים, שרירים, או רגלים בכלל. נפסקו התשוקה לממתקים ונפילות האנרגיה באמצע היום. כל אלה נבעו מסיבה אחת: חולשת טחול.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

[email protected]
בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

גב, ברכיים, לחץ דם, מע' השתן והמין

זיהום בשתן

א' הגיע אלי מת"א עם מצוקה וסבל של צריבה בשתן מזה כמה שנים. במהלך שנים אלה ניסה לפתור את הבעיה בדרכים שונות כולל בחוץ לארץ,

קראו עוד »
ריפוי ואורח חיים בריא

מה מותר לאכול לרוב מטופלי

הלחמים שמרשה לחולי צליאק ולמי שזמנית אסור להם גלוטן הם רק 4 סוגי לחמים: "לחם כוסמת ירוקה" של "אנשי הלחם" מקיבוץ מורן, לחם כוסמת ירוקה

קראו עוד »