הכתף ועול החיים

 

הכתף מסמלת, לדעתי, את נשיאת עול החיים. איבר הגוף הפנימי שקשור אליה הוא הלב. כאב חד בכתף עלול להצביע על תקלה חמורה בתפקוד הלב. במקרה כזה מומלץ לפנות לחדר מיון.

 

תאור מקרה

צחי בן 50, גרוש + 3, גר בדרום הארץ. הוא משלם מזונות, עובד כמלגזן בשעות היום וגם כמחלק עיתונים בלילה. צחי פנה אלי בטלפון עם שאלה על כתף שמאל כואבת מזה כחודש. עניתי לו שתיתכן בעיית לב, ולכן כדאי שייבדק בקופת החולים שלו. הוא נבהל מהתשובה: "אל תפחידי אותי, יש לי במשפחה כמה בעיות לב וגם לחץ דם גבוה"!, אבל בסופו של דבר הגיע לטיפול.

 

טיפול

מתוך בדיקת ציפורניו, עיניו ולשונו של המטופל ניכרו כמה בעיות מרכזיות: לב (מתבטא בכתף); מעטפת הלב; כבד; כליות (מקור עיקרי ללחץ דם גבוה). בעיות אלו טופלו באמצעות ביו-אנרגיה וגם בשיחה עם צחי ומתן הנחיות לגבי דברים שעליו לתקן ברמת הנשמה שלו.

צחי חש כי הוא מתיש את עצמו במרדף אחר הכסף ותחושה זו פגעה בליבו. הוא חש את מעמסת עול החיים על כתפיו, ולכן נפגעה כתף שמאל. צחי "נעקץ" פעמים רבות ע"י מכרים וחברים קרובים, ומעטפת (קרום) הלב נפגעה כי איבד אמון בבני אדם. ביטוי נוסף לבעיה ניכר בפרק כף היד שלו. הכבד חולה בגלל כעס:  על עצמו בגלל שהאמין לאלה שרימו אותו, וגם על ה"עוקצים" שהותירו אותו מרוסק כלכלית ועם חובות. הבעיה בכליות שמקורה בפחד ובדאגות כמו מנין יביא כסף לתשלום החובות. בעיה חריפה במיוחד ניכרת בבלוטת יותרת הכליה השמאלית. היא מייצגת, בעיניי, את המוסריות של האדם. אם הוא חש שאינו מוסרי מספיק היא נפגעת.

לקראת סוף הטיפול צחי הסכים לדבר על הבעיה המוסרית. הוא מתחרט שהתגרש מאשתו, ומרגיש שנעשה לה עוול, כשבתחילת הגירושים סירב לשלם מזונות, וגם הסית את הילדים נגדה.

המטופל קיבל הנחיות תזונתיות מפורטות. עליו להמנע לחלוטין ממזון מטוגן, ולצמצם מאד את צריכת המלח.

עליו לשנן מדי יום "אני נושא את עול החיים בשמחה על כתפי" (מתוך "אתה יכול לרפא את חייך" סיפרה של לואיז ל' היי), במיוחד בזמנים קשים של תשישות אותם צחי חווה. בענין זה חשוב לציין שאדם אינו מותש ממה שקורה לו, אלא ממה שהוא תופס או חושב שקורה לו. אם נספר לעצמנו שאנו עושים את עבודתנו מתוך שליחות, מתוך שמחה, מתוך ענין, יהיה לנו הרבה יותר קל לשאת את הנטל הכרוך בה.

לבסוף, עליו לסלוח לעצמו על מה שקרה בעת הגירושים, ולהכיר בכך שכעת הוא בדרגה רוחנית גבוהה יותר.

בתום הטיפול לפני צאתו הוא הסתובב לפתע ואמר: "איזה קטע, בכלל לא כואב לי מפרק הכתף. חזר אלי כל טווח התנועה".

למחרת בבוקר צחי הלך לחדר האחות בקופת חולים, וביקש שימדדו לו לחץ דם. הסתבר, שלחץ הדם ירד וכעת הוא נורמלי (120 על 80). הכאב בכתף נעלם כליל ולא שב, ובעזרת ה' ובזכות השתדלותו של צחי  לא ישוב לעולם.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור  

ריפוי  גוף-נפש

ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

[email protected]
בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

גב, ברכיים, לחץ דם, מע' השתן והמין

זיהום בשתן

א' הגיע אלי מת"א עם מצוקה וסבל של צריבה בשתן מזה כמה שנים. במהלך שנים אלה ניסה לפתור את הבעיה בדרכים שונות כולל בחוץ לארץ,

קראו עוד »
ריפוי ואורח חיים בריא

מה מותר לאכול לרוב מטופלי

הלחמים שמרשה לחולי צליאק ולמי שזמנית אסור להם גלוטן הם רק 4 סוגי לחמים: "לחם כוסמת ירוקה" של "אנשי הלחם" מקיבוץ מורן, לחם כוסמת ירוקה

קראו עוד »