וריד שער הכבד

וריד שער הכבד (hepatic portal vein, vena portae) אחראי על תפקודים רבים. זהו וריד גדול בחלל הבטן, המוביל דם מכל איברי מערכת העיכול ומאיברים נוספים בחלל הבטן – ישירות אל הכבד. כשהוא נפגע בצורה קשה על האדם לחשוב בדחיפות מה עליו לתקן. לפעמים וריד שער הכבד בתקלה כל כך חמורה שעלולה לגרום ל:

  • קושי לבלוע (דליות הוושט) ותחושת חנק בעת בליעה
  • בעיות חמורות בקיבה (כולל חידק הליקובקטור פילורי) ובתריסריון
  • טחול מוגדל
  • סוכרת (ללא תקלה משמעותית בלבלב)
  • גידולים בבטן כמו בצפק או במעי
  • כאבי בטן קשים כמו סכינים
  • יציאות מרובות. ולעיתים היציאות גם ממושכות (5 פעמים ביום ובכל פעם חצי שעה עד להתרוקנות)
  • לחץ בלתי מוסבר על פי הטבעת בלי שתהיה יציאה (תחושה נוראית וכמעט תמידית)
  • טחורים, פיסורה ובעיות נוספות בפי הטבעת
  • בטן נפוחה

סמפטומי הבעיה בווריד השער שונים מאדם לאדם, מה שמקשה מאד על האבחון ברפואה הקונבנציונלית. וכמו לא די בכך, רפואה קונבנציונלית נוטה להתמקד בסימפטומים וללטפל נקודתית בכל בעיה במנותק מהאחרות. כתוצאה מכך, חולים רבים סובלים מבעיה בלתי מאובחנת בווריד שער הכבד ולעיתים מטופלים בתרופות שמחמירות את מצבם. למשל: לטחורים חוזרים מציעים ניתוח;  לקשיים בבליעה ממליצים על מזון נוזלי או דייסתי; לרמות סוכר גבוהות מציעים אוטומטית אינסולין, גם במקרה שהלבלב מסוגל לייצר מספיק אינסולין ואין בו בעיה, אלא רק בווריד השער המנקז אותו אל הכבד.

וריד השער מסמל כעס נוראי. לרוב כעס מתקופות מוקדמות בחיים שאדם סוחב איתו עשרות שנים. הכעס יכול להיות כלפי דמויות סמכות כמו הורים, מורים וכד' ויכול להיות כלפי מישהו שניצל את החולה בהיותו ילד, כמו במקרה של אונס והטרדה מינית.

 

תאור מקרה

ברוך הוא ניצול שואה אלמן בן 85 מאזור עפולה ולו שני בנים. ברוך הגיע אלי עייף מאד עם: כאבי בטן קשים, בטן נפוחה מאד וקשיי בליעה. כמו כן הוא סוכרתי וסובל מעודף כולסטרול. הסיבה העיקרית להגעתו לטיפול היא לחץ כמעט תמידי על פי הטבעת בלי שתהיה יציאה. "הלחץ הזה משגע אותי" כך טען.

אבחנתי אצל ברוך ליקוי מתמשך בכבד שהוא עיקר בעייתו. לברוך כעס גדול על ילדיו שאינם בקשר איתו מזה שנתיים. בנוסף יש לו כעס נוראי על הוריו, על שכניו ועל כל העולם כמעט. בתו של ברוך סובלת מאפילפסיה. אפילפסיה מייצגת ברמה הנפשית תחושת מאבק תמידי עם העולם.

 

טיפול

הסברתי לברוך איך לא לכעוס. הבהרתי מהן ההשלכות של כעס ולו גם הקטן והקל ביותר. שוחחתי איתו על ילדותו הקשה בצל השואה. כילד במלחמת העולם השניה סבל רוב הזמן מחרפת רעב. הוא כעס על הוריו ולא הבין למה "נטשו" אותו עם אנשים זרים, למרות שהיום כמבוגר הוא מבין שכך הצילו את חייו. הקושי להתפייס עם הוריו, למרות שאינם בחיים, פגע קשות בווריד שער הכבד של ברוך. את הכעס שיש לו על הוריו משחזרים בניו ביחסיהם עמו.

 

תוצאות הטיפול

ברוך הגיע ל- 5 טיפולים עד לתיקון מלא של וריד שער הכבד. כבר אחרי הטיפול הראשון נפסק כמעט כליל הלחץ על פי הטבעת. הבטן הנפוחה הפכה לזיכרון רחוק כי הלכה והתכווצה מיום ליום. רמות הסוכר בדם ירדו בהדרגה ככל שהתקדם הטיפול. בדיקת דם אחרונה שביצע המטופל העידה על רמות כולסטרול תקינות. ברוך קיבל בחזרה את החירות לצאת לנסיעות ארוכות ולשהות מספר שעות מחוץ לבית בלי לחשוש כמו בעבר שיצטרך בדחיפות שירותים.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com

בקרו באתר  http://www.sigi.co.il

 

בתמונה- ציור חלקי של וריד שער הכבד מתוך הספר GRANT'S Atlas of Anatomy

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

גב, ברכיים, מע' השתן

עודף משקל

משקל יתר הפך בדורנו למגיפה והוא מאפיין את העולם המודרני. בחברת הילדים קורה פעמים רבות שמציקים לילד שמן וקוראים לו בכינויי גנאי. לאדם מבוגר עם

קראו עוד »
טור גוף-נפש

טחורים

טחורים (Hemorrhoids) הם צבירים גדולים או כואבים במיוחד של ורידים באזור פי הטבעת.  ברמה הנפשית, כאב בפי הטבעת מעיד על צער, וטחורים מסמלים לחץ של זמן. בנוסף, חולשת טחול

קראו עוד »
טור גוף-נפש

דלקת מפרקים

בשנים האחרונות חל ריבוי מחלות הקשורות לכאבי מפרקים, או כפי שהן מכונות 'דלקות פרקים'. כאבים אלה עלולים לנבוע מסיבות רבות, שכולן קשורות לנפש החולה ולתזונה

קראו עוד »