כאבי אוזניים

כאבי אוזניים יכולים לנבוע מכמה סיבות. אחת הסיבות השכיחות היא דלקת האוזן התיכונה (otitis media). לרוב סוג זה של זיהום אוזני קשור לגודש באף, לפגיעה בשמיעה ובשיווי המשקל, לתחושה כללית לא טובה ולחום.

 

תאור מקרה

כרמלה בת 39 מפרדס חנה, נשואה + 1, מנהלת בית ספר.  מזה כשנה סובלת מדלקות אוזניים חוזרות. מטופלת שוב ושוב באנטיביוטיקה, אך הכאבים חוזרים, ובכל פעם חזקים יותר מבעבר בעיקר באוזן הימנית. כאב אוזניים נגרם פעמים רבות מהצטברות נוזלים ולחץ באוזן התיכונה (החלק של האוזן מאחורי עור התוף). לרוב, הנוזלים באוזן משקפים את מצב הטיפול בנוזלים בכליות. בנוסף, לכרמלה היתה היסטוריה ארוכה של כאבי גב תחתון בעיקר בצד ימין.  עמוד השידרה מייצג בעיקר את הכליות. אם הכליות אינן מתפקדות כראוי, עמוד השידרה ושרירי הגב מאותתים לנו על כך באמצעות כאב.

 

טיפול

אבחנתי גורם אחד לשתי הבעיות של כרמלה והוא חולשה של הכליות עקב פחד. חולשה זו השפיעה על האוזניים וגם על הגב התחתון.  בכליה ימנית התפתחה לה אבן והיא היתה המקור לרוב הכאבים שלה.

עם מינויה מסגנית למנהלת לפני כשנה החלה הבעיה באוזניים. כרמלה הודתה, שאכן היו לה פחדים בנושא התאמתה לתפקיד. היא חששה מהתמודדות עם אתגרי הניהול בעתיד, וכן מתגובות הורי התלמידים להיותה חסרת נסיון בניהול.

כרמלה טופלה בביו-אנרגיה בכליות, באוזניים ובגב. היא חשה התחממות ולאחריה הקלה מיידית בכל הכאבים. בכליה הימנית היתה לה תחושה של שאיבה ויציאה של האבן.

ברמה התודעתית, ניתנו למטופלת כלים כיצד להמנע מפחד. למשל, סייעתי לה לתכנן טוב יותר את הזמן, לבנות חזון אישי לעצמה וחזון בית ספרי. חזון בית ספרי מגדיר מהם העקרונות בהם מתמקד צוות המורים ולאורו מתנהל כל בית הספר. ללא חזון עלול להתפתח פחד מפני העתיד אצל היחיד וגם בארגון כולו.  כמרצה מזה 17 שנים צברתי נסיון רב בהעצמת מורים ומנהלים בקורסים לגמול השתלמות בהם לימדתי ובימי היערכות. הבהרתי לכרמלה את חיוניות יצירת החזון הבית ספרי בשיתוף צוות המורים שלה.

ברמה התזונתית, כרמלה התבקשה להפסיק לצרוך מוצרי חלב פרה ושמרים, ולצמצם צריכת חיטה למינימום. עליה להפחית מאד צריכת מלח (לשאוף ככל הניתן לאפס) ולשתות יותר מים. להרבות באכילת: גבעולי סלרי וסלרי בכלל (שורש, עלים), זרעי דלעת לא קלויים, שני אגוזי ברזיל ביום, שעועית בכלל, ובפרט שעועית לבנה גדולה (kidney bean)  ושעועית שחורה אחרי שהושרו והונבטו, אננס טרי, ומנגו (רק בעונה). לאכול יותר דגים ואצות, ומעט מאד אם בכלל בשר בקר (מקסימום פעם בשבועיים- רק בשבת). בלילה כדאי לשכב על הצד ולהצמיד בקבוק מים חמים לגב התחתון לצורך חימום הכליות בזמן השינה. מועיל גם, כמו תמיד, לקרוא תהילים, ובמיוחד פרק תהילים כ”ו עוזר לריפוי כליות.

                                      

תוצאות הטיפול

גם למחרת היתה כרמלה ללא כאבים, ועם תחושת מרץ ואנרגיה מחודשת.  בגלל חומרת הבעיה בכליות היא הגיעה לשני טיפולים נוספים. כאבי האוזניים והגב הפסיקו לפקוד אותה.

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com

בקרו באתר  https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

 

הפוסט הבא
הפוסט הקודם

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

סרטן

בדיקת ממוגרפיה תקינה

לאשה תושבת חו”ל התגלה גוש בשד. היא טופלה מרחוק פעם אחת. כמובן הקפידה על הנחיות התזונה שנתתי לה, והשתנתה ברמה הנפשית כמו שהנחיתי אותה. כעבור

קראו עוד »
מתכונים

ממתק לאורז

הממתק לאורז הוא אחד המאכלים האהובים ביותר על אורחינו. מכינים אותנו בשבתות ובחגים ולכבוד אורחים מיוחדים. קודם מכינים אורז טעים. האהוב עלינו הוא ‘שחרזד’, שהוא

קראו עוד »
דיכאון וחרדה

החזרת שמחה לנערה בדיכאון

נערה בת 16 הגיעה לטיפולי במצב עגום עם דיכאון ממושך. לאחר שהוסרו מזונות רעילים מתפריטה (מזונות שרגישה אליהם כמו חיטה) וטופלה בביו-אנרגיה חזרה אליה שמחת

קראו עוד »