כאבי צוואר

כאבי צוואר שכיחים מאד בעולם המערבי, בין היתר עקב אורח החיים המודרני, כך שכמעט ואין אדם שלא חווה מעולם כאבי צוואר. בצוואר יש מספר שרירים שתפקידם העיקרי הוא החזקת הצוואר וסיבוב הראש.

בתורתנו עם ישראל מתואר כ"עם קשה עורף" (שמות ל"ב, פסוק 9), ואכן עקשנות מיוצגת על ידי הצוואר. עורף קשה הוא דימוי שמעיד על חוסר גמישות.  על כן, מי שעקשן מדי עלול ללקות בצוארו. בנוסף, הצוואר משמש אותנו להגיד 'כן' או 'לא' כלומר בעת קבלת החלטות, ולכן כאב בצוואר עלול להיות קשור לקושי לקבל החלטות.

 

תאור מקרה

תמר, גרושה + ילדה בת 5, עובדת סוציאלית מקיבוץ בצפון הרחוק, התקשרה אלי לפני כשנה.  "כל הזמן תפוס לי הצוואר. במיוחד בלילה כששמה ראש על הכרית מרגישה לחץ נוראי. קשה לי להירדם מרוב כאבי צוואר", כך אמרה. הסברתי לה, שבדרך כלל יש צורך במספר טיפולים, עם כל הקושי הכרוך בנסיעה רחוקה.

 

טיפול

תמר התגרשה כחודש לפני הגעתה לטיפול. בעיית הצוואר החלה לפני הגירושים והחמירה אחריהם. מיד אחרי גירושיה פנה אליה חבר ילדות והציע לה נישואים. תמר חשה מבולבלת, ולא ידעה מה להחליט. היא טרם התאוששה מהלם ומצער הגירושים.

לשאלתי האם היא עקשנית השיבה בחיוב: "אני מאד עקשנית. ממש פריקית של שליטה. ההורים שלי הציעו לי לעבור לגור איתם אפילו זמנית, כדי שיעזרו בגידול הילדה, וסירבתי. גם הילדה שלי מאד מאד עקשנית. וגם קשה לה להחליט מה ללבוש בבוקר. מתלבטת המון זמן בין שתי שמלות". שיקפתי לתמר את מה שמייצגת בתה. "בתך מראה לך מה לתקן בעצמך. כדי שתראי כמה זה מצריך תיקון, היא משקפת אותך בהגדלה, בהגזמה ובהקצנה, רק כדי שתביני סוף סוף".

תמר טופלה בביו-אנרגיה בעיקר בצוואר ולכל אורך עמוד השידרה. היא חשה התחממות חזקה בעורף ובשרירי הגולגולת. בנוסף, תוקנו נזקי התקופה הקשה שעברה. נזקים אלה כללו: צער בריאות, כעס בכבד, ופחד בכליות.

הנחיתי את תמר, לחשוב פעמיים לפני כל התעקשות. אמנם לפעמים ההתעקשות היא ראויה כמו דבקות במטרה, אך עליה ללמוד לזהות מתי היא איננה מתאימה למצב. סייעתי לה להתמודד עם קבלת החלטות ובמיוחד אלו הגורליות. תמר הבטיחה להשתפר במהירות: "אהיה תלמידה מצטיינת, את עוד תראי… אני אעשה הכל, כי קשה לי להגיע אליך זה רחוק".

 

תוצאות הטיפול

בסוף הטיפול אישרה תמר שנעלם לגמרי הכאב בצוואר. גם למחרת לא כאב הצוואר. היא החליטה שנרפאה ושאין צורך בטיפולים נוספים. בכל זאת, לאורך שנה שלמה שמרנו על קשר טלפוני לצורך חיזוק היכולת שלה לקבל החלטות. מדי פעם "נרדמה בשמירה" ושכחה את הכללים שנתתי לה. אז נזפתי בה, שאם תחזור לדפוס הקודם של מחשבה (עקשנות וקושי לקבל החלטות) שוב תסבול מהצוואר.  לשמחתי, תודות לשינוי המחשבתי שעברה, כאבי הצוואר לא הופיעו עוד.

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

[email protected]

בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח