כיבים (אפתות) בפה

כיב (Aphtha) הוא פצע לבן כואב מאד בחלל הפה, שמקשה על אכילה, שתיה ודיבור. לרוב קוטרו עד 1 ס"מ, והוא נעלם 10-7  ימים מיום הופעתו. כ-60% מהאוכלוסייה סבלו מאפתה לפחות פעם אחת בחייהם. כ-10% מתושבי ישראל סובלים מהתופעה באופן כרוני, ובה לא נדון הפעם אלא בטור הבא.

אין תרופה שיכולה לרפא אפתות. תרופות סבתא כמו שתיית חלב עיזים וגרגור במי סודה לשתיה עשויות לשפר את המצב, אבל אינן מרפאות או מונעות הישנות של הכיבים.Aphthe_Unterlippe

ברמה הנפשית, כיבים מעידים על קשיים ביכולת לעכל את המציאות.

התמונה באדיבות אתר ויקיפדיה

תאור מקרה

הפעם נתמקד במקרה של מעין בת 17, תלמידת תיכון, ואמה שלומית בת 48 מרעננה, נשואה ואם לחמישה, עובדת בעסק משפחתי. הן הגיעו אלי בעקבות אלרגיה של הבת, וכיב גדול למדי בפיה של האם בשפה התחתונה כולל הפרעת שינה. מזה כחודש שלומית מתעוררת ב- 4:00 בבוקר במקום ב- 6:00 בלי סיבה נראית לעין, ולכן עייפה כל הזמן.

טיפול

למעין יש אלרגיה קשה: נזלת, ליחה, דלקת עיניים אלרגית, והתחלה של בעיית נשימה. הסברתי להן: "יש נזילה בבית בין החדר של מעין לבין חדר השינה של ההורים". "אין לנו שום נזילה!" התעקשה האם, אבל הבטיחה שתבדוק את הענין, ואישרה שאכן יש צנרת שמובילה מים לאמבטיה שעוברת בקיר בין החדר של מעין לבין חדר ההורים.

טיפלתי במעין בעיקר בריאות ובעיניים. בגמר הטיפול המתינה בחדר מרוחק, והתחלתי לטפל באמה.

לשלומית הסברתי שמישהו בבית הזה בוכה, אולי רק בנשמתו ולא בכי ממש, לכן יש נזילה של מים. אגב, במקרה של נזילת ביוב הבעיה חמורה יותר כי משקפת בעיה בכליות. באזור הנזילה מתפתח עובש, ונבגיו גורמים לאלרגיות קשות, למחלות נשימה ואף לדלקת ריאות. לדעתי, בטווח הארוך הם עלולים לגרום לסרטן. בספרות הרפואית פטרות ועובשים בהחלט עלולים לגרום למוות. הביטוי הפיזי לתדר השלילי של עובש בבית בנוסף לאלרגיות הוא התפתחות של פטריה בגוף, לרוב קנדידה. הקנדידה פוגעת במערכת העיכול, משבשת את פעילות הכבד, ובכוחה להביא להתפרצות של כיבים בפה ולא רק בו. ביטוי פיזי נוסף הוא פגיעה בבלוטת התריס, ועל כן סבלה שלומית מיקיצה מוקדמת מדי בוקר. הגוף מעיר אותנו לחפש מה הדבר המטריד ולסלקו מביתנו.

שלומית הודתה בקשיים בנישואיה לבעל, שבעיניה "אטום כמו חדר אטום, ומשפיל כאילו הייתי סמרטוט ריצפה". היא חשה אומללה בביתה ובעבודתה, שכן היא עובדת לצד בעלה, ומתקשה להשלים עם מציאות חייה.

הצעתי לה דרכים להתמודדות עם הבעיה ולשיפור הדימוי העצמי שלה, שכן דימוי עצמי נמוך מעודד שגשוג קנדידה בגופנו. המלצתי שתמצא עבודה מחוץ לעסק המשפחתי.

טיפלתי בביו-אנרגיה בבלוטת התריס, באזור הכיב שבפיה ובמערכת העיכול. הומלץ לה ולבתה על תזונה תומכת להתמודדות עם קנדידה לשבועיים, הכוללת בין היתר הימנעות משמרים, מחיטה ומסוכר.


תוצאות הטיפול

אכן התגלתה נזילה סמויה ועדינה בדיוק במקום שתיארתי. היא תוקנה מיידית, הקיר קולף ונוקה מהעובש החיצוני שגדל עליו, והבית אוורר לאורך שעות היום כדי שהקיר יתייבש וכך העובש שהתפתח בתוכו יגווע.

למחרת הטיפול חלה הטבה באלרגיה של מעין, ובתוך שלושה ימים היא נעלמה. הכיב של שלומית התרפא למחרת תיקון הנזילה ועמו נעלמה היקיצה המוקדמת.

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

[email protected]
בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

תמונת הכיב באדיבות ויקיפדיה

2 תגובות

  1. כדאי לשים על הכיב וגם לשתות חלב עיזים ויוגורט עיזים – יועיל לריפוי מהיר

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח