כיבים חוזרים (אפתות כרוניות) בפה

 כיב (Aphtha) הוא פצע לבן כואב מאד בחלל הפה שמקשה על אכילה, שתיה ודיבור. לרוב קוטרו הוא עד 1 ס"מ והוא נעלם שבעה עד עשרה ימים מיום הופעתו.  כ-10% מתושבי ישראל סובלים מהתופעה באופן כרוני. המחלה הכרונית מכונה תסמונת אפטוטית חוזרת. שמה הלועזי הוא  RAS (Recurrent Aphthous Stomatitis)  ובקיצור סטומטיטיס.

הפה מהווה מעין כרטיס ביקור שמשקף את מצב גופנו. אפתות בשכיחות גבוהה מצביעות על תקלה חמורה במערכת העיכול, לעיתים לכל אורכה, כמו במחלות קרוהן, קוליטיס וצליאק.

 

תאור מקרה

חגי, סטודנט רווק בן 24 מהשומרון, סובל מכיבים בחלל הפה כולל על הלשון מגיל 10. לפחות פעם בחודש מופיע כיב אחד ולעיתים שניים ואף שלושה בו זמנית בכמה אזורים בפה. הסבל הוא נוראי, מעבר לכאב החזק בעת אכילה או דיבור. "הנפיחות מסביב לכיב ותחושה הבעירה שמתפשטת על חצי פה מייאשות אותי" אמר חגי.

 

טיפול

כיבי פה חוזרים במקרה של חגי נובעים מדלקת לאורך מערכת העיכול, כפי שאבחנתי לפי מצב עיניו, לשונו וציפורניו. הסיבה לדלקת היא רגישות לחיטה. אמנם לא צליאק אך דומה לו מאד. ואכן חגי הודה שיש לו המון בעיות עיכול. בגלל רגישות זו הופיעה פטריה, קנדידה, כדי לסייע למערכת לעכל חיטה. אחד הסימפטומים של הקנדידה הוא הכיב בפה.

המחלה החלה בילדות. בהיותו בן 10 התגרשו הוריו של חגי. אביו ירד מהארץ ונישא בשנית. כבן בכור סייע חגי לאמו במטלות הבית ובגידול אחיו הצעירים, כשבפועל תיפקד גם כתחליף אבא עבורם. חגי התקשה לעכל את מציאות החיים החדשה וגופו הגיב בהתאם. בנוסף, הערכה עצמית נמוכה היא פתח לכניסת טפילים ואחד הגורמים למתקפת פטריות על הגוף. על כן, ברמה הנפשית, סייעתי לו להסתגל למציאות חייו ולהעריך הרבה יותר את עצמו.

חגי טופל בביו-אנרגיה לכל אורך מערכת העיכול, כולל הכבד שנפגע מהקנדידה ומנזקי החיטה, וחש התחממות פנימית בבטנו. בנוסף ניתנה לו כפית של זרעי כוסברה טחונים עם שמן זרעי ענבים לריפוי מהיר של מערכת העיכול.

הנחיתי את חגי, לחדול מאכילת חיטה ומוצריה ולהמנע, לפחות זמנית, מ: סוכר, שמרים, פטריות, אלכוהול, חלב פרה. עליו ליטול כמוסות של חיידקים פרוביוטיים, ולהרבות באכילת שום, בצל, אורגנו, נבטי מש, קוקוס, וירקות למעט תפוח אדמה. כדי לסלק פטריה עלינו למנוע את הזנתה, וכך נלחם במחלה מהשורש. בנוסף המלצתי על נטילת תוסף סידן נוזלי לפני השינה ועל ויטמינים מקבוצת B. ביקשתי שיעדכן אותי שנה אחרי הטיפול מה מצב מערכת העיכול.

 

תוצאות הטיפול

למחרת נעלם הכיב בפיו של חגי. המטופל הגיע לשני טיפולים נוספים לשם ריפוי נזקי הפטרת ולצורך שיקום הכבד. כעבור שנה התקשר חגי לעדכן שמצבו מצוין, מערכת העיכול פועלת בצורה מיטבית, וברוך ה', אין לו כיבים כבר שנה שלמה.

 Aphthe_Unterlippe

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש
ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

[email protected]

בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

תמונת הכיב באדיבות ויקיפדיה

תגובה אחת

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

טור גוף-נפש

סוכרת סוג 2

כ-90% מחולי הסוכרת סובלים מסוכרת סוג 2. סוג זה פוגע בעיקר במבוגרים מעל גיל 30 אך לעתים גם במתבגרים, בעיקר אלה הסובלים מהשמנת יתר.  בניגוד

קראו עוד »
טור גוף-נפש

כיבים (אפתות) בפה

כיב (Aphtha) הוא פצע לבן כואב מאד בחלל הפה, שמקשה על אכילה, שתיה ודיבור. לרוב קוטרו עד 1 ס"מ, והוא נעלם 10-7  ימים מיום הופעתו.

קראו עוד »
טור גוף-נפש

פטרת כף הרגל

פטרת כף הרגל היא מטרד לא נעים, הגורם לגרד ולריח רע, ולעיתים לשלפוחיות ולסדקים בעור. מבין כל סוגי פטרת העור, הפטרת שבין אצבעות כפות הרגליים

קראו עוד »