מה מאותתת דלקת בשלפוחית השתן?

גופנו נועד, בין היתר, להראות לנשמה מה לתקן בעצמה. כל איבר בגוף האדם מסמל משהו אחר. במקרה של שלפוחית השתן כל מטפל אלטרנטיבי יכול לראות בה משהו אחר. לדעתי, היא מייצגת חדירה לפרטיות או לטריטוריה של הפרט וגם אשמה. רפואה מערבית אינה רואה את מה שהשלפוחית מייצגת, ובכל בעיה מנסה לטפל בסימפטום במקום בשורש הבעיה. למשל, במקרה של דלקות חוזרות בשלפוחית השתן, יינתן שוב ושוב טיפול באנטיביוטיקה. טיפול כזה יכול במקרים רבים לגרום יותר נזק מתועלת. אנטיביוטיקה מזיקה לכבד, ופוגעת באוכלוסיית החידקים הטובים והמועילים, שחיים במעיים לנו. היא מחלישה את החיסון הטבעי שלנו נגד מחלות, והסיכוי לזיהום נוסף רק עולה. כך נגרם לגוף נזק ארוך טווח, במחיר של הקלה זמנית. יחד עם זאת, אין כאן המלצה שלא לקחת טיפול אנטיביוטי בהוראת רופא. יש מקרים שבהם חייבים לקחת אנטיביוטיקה, לצד טיפול בשורש הנפשי של המחלה.

 

תאור מקרה
סימה (שם בדוי) היא נשואה בת 67, אם לשבעה ילדים. עבדה בעבר בבית הדפוס בבעלות משפחתה. בעלה בן 70 ועדין עובד בבית הדפוס. סימה סובלת מדלקות חוזרות בשלפוחית השתן. ניסתה כמעט כל טיפול אפשרי כולל כדורי חמוציות טבעיים וכמעט כל סוגי הטיפולים האלטרנטיביים. בנוסף, היא סבלה מבעיות לב ומבעיות נוספות.
שאלתי אותה: "מתי הכל התחיל, ולמה את חושבת שהמחלה חוזרת?". היא סיפרה שכבר ביום שאחרי נישואיה החלו בעיות בשלפוחית השתן: "45 שנה אני סובלת, את יודעת מה זה? די, אין לי כוח יותר. אין לי מושג בגלל מה. ואני לא היחידה במשפחה שסובלת מדלקות בשלפוחית השתן. גם בתי סבלה מכך בעבר, וכעת הנכדה סובלת בדיוק מאותה מחלה. תסלחי לי אבל כל רבע שעה אני חייבת ללכת לשירותים גם באמצע הטיפול. גם קר לי נורא בגוף. תראי איך בקיץ אני מסתובבת עם ג'קט".

 

טיפול
סימה היא בעלת אישיות מקסימה ואינטליגנטית מאד. קל היה להסביר לה למה חלתה, ומה עליה לתקן ברמה הנפשית. מיד חיברה את חלקי הפאזל, וראתה את התמונה הכוללת בעצמה.
מתוך התשאול המקדים בו נרשמו בעיותיה הרפואיות וקורות חייה בקצרה, עולה תמונה ברורה של אשה שקשה לה להציב גבולות לסביבה. הסביבה נחווית על ידה כחודרת לטריטוריה שלה, למרחב האישי והפרטי של גופה ושל נשמתה. זה החל מיד אחרי חתונתה בנישואי שידוך, בבעיה שלעיתים מכונה 'תסמונת הכלה יום אחרי החתונה' (Honeymoon Cystitis) דלקת בשלפוחית אחרי ליל הכלולות. לפני החתונה פגשה את בעלה לעתיד רק שלוש פעמים בנוכחות אנשים אחרים. עבור סימה בת העשרים היה זה קושי מאיים בקירבה גופנית אינטימית כל כך לאדם זר כמעט לגמרי. סימה מאד אוהבת את בעלה והוא אוהב אותה בצורה מרגשת ונוגעת ללב, אבל ביום נישואיהם הוא היה זר שפולש לטריטוריה שלה ולגופה.
לאחרונה, נפלה למשכב אמה של סימה (נשברו לה חוליות גב), וסימה כבת נאמנה החליטה שהאם תעבור לגור איתה. "אבל מה נעשה עם הפיליפינית שתבוא לעזור? אשה זרה תסתובב לי בין הרגליים כל היום, תראה כל מה שקורה אצלי ותשמע… תשמע הכל, ותדע הכל עלי ועל משפחתי". המצב הזה היה בלתי נסבל מבחינתה. פלישה חמורה לפרטיות. לבסוף אמרה: "רגע, אני חושבת שהבנתי… אז בגלל זה בשבועיים האחרונים אני במצב ממש חמור?". "לצערי, כן!" עניתי לה. "ומה עם לפני 4 שנים? מה קרה אז? היתה לי אז החמרה איומה". הצעתי שתחשוב לבד מה היה חריג בחייה באותה תקופה, ומה הכי פלש לטריטוריה שלה. היא נזכרה שבדיוק אז, לפני ארבע שנים, בנה הבכור וכלתה עברו לגור בבנין לידה. סימה הרגישה מאויימת מקירבה זאת: "עכשיו ישמעו כל צעקה או מילה שאני אומרת, יראו לאן אני הולכת…". לטענתה כלתה היתה מרכלת עליה עם שכנותיה וחברותיה הקרובות, מה שעבורה היה גיהינום ממש.
בתה סבלה מבעיה דומה מאותן סיבות בדיוק. הסברתי לסימה: ילדים ונכדים ואפילו נינים ובני נינים, באים להראות לנו מה לתקן בעצמנו. נראה כי בתה חשה פלישה לפרטיות בצורה כלשהי ולכן פיתחה בעיה דומה, אבל בעקיפין בעייתה נועדה לאותת לסימה להשתנות, כלומר לפתח עור של פיל, ולא לחוות כל דבר בסביבה כפולש. ואכן, לבתה של סימה הגיעה לאחרונה בוסית חדשה, מנהלת מחלקה, שכל הזמן מתערבת בעבודתה, ואף פותחת את תיבת הדואר האלקטרוני האישית שלה ומעיינת בה. בצורה דומה, הנכדה מראה לאמא שלה וגם לסימה מה לתקן בעצמן.
נגיעה קלה באצבע הכי קטנה ברגל ימין וגם בשמאל כאבה לסימה עד מאד. "אל תשאלי, אתמול נתקעה לי האצבע במיטה, והיום בבוקר גם השניה, איזה צירוף מקרים". עניתי לה שזה יפה שהיא בודקת ככה שכל הרהיטים מונחים במקומם, אלא שאין זו מקריות. מכה חיצונית זו הגיעה כדי לרפא איזור תקוע. וסימה כבר הבינה מעצמה: האצבע הכי קטנה בכף הרגל (בוהן חמישית) מסמלת את שלפוחית השתן.
במהלך הטיפול הנחתי את כפות ידי באזור הלב, ורק כשנגמרה שם ההתחממות טיפלתי בשלפוחית השתן. "את עושה לי ואקום בבטן, ודברים זזים לי בבטן" אמרה סימה "ועכשיו מרגישה לחץ על השלפוחית". אלא שאני כלל לא נגעתי בבטנה, כפות ידי היו כשלושים ס"מ מעל לשלפוחית השתן שלה, ובודאי לא לחצו עליה. "יקירתי, זו לא אני. זו האנרגיה המרפאת. הודי לקדוש ברוך הוא".
סימה קיבלה לפת זעירה מוחמצת עם צמחי מרפא, לריפוי מזורז של השלפוחית. הנחיתי אותה לשתות כמה שיותר מים – 4 ליטרים ביום. הבטחתי לה שעם הזמן יפחת הצורך התכוף לגשת לשירותים. עליה להפחית משמעותית צריכת מלח במזון, ולחזק את כל איברי מערכת השתן. כמו כן, ניתנו לה המלצות תזונתיות שיעזרו לפתח עור של פיל – להוציא לגמרי חיטה מהתפריט.
למחרת התקשרה סימה לדווח על הפחתה ניכרת בצורך לרוץ לשירותים, ועל שיפור עצום בכאבים עקב הדלקת בשלפוחית. היא קמה בלילה רק פעם אחת לשירותים במקום ארבע פעמים! בבוקר נעלמה תחושת הקור, והיא חשה מלאת אנרגיה ושמחת חיים.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני
מ.א. בפסיכולוגיה
הכל קשור
קליניקה לטיפול גוף-נפש
טלפון: 077-9343474
[email protected]
בקרו באתר: https://www.sigi.co.il
צילום תמונות: תמיר ישעיהו

2 תגובות

  1. סיגי איזה מאמר מרתק,בא לי להיצמד וללמוד ממך את משהו! איזה כייף שהשם שלח לי אותך..

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

גב, ברכיים, מע' השתן

בורליה

בורליה (Borreliosis) נקראת גם  מחלת ליים (Lyme Disease). נגרמת כתוצאה מעקיצת קרציה של כלב. אין צורך בכלב כדי להדבק. מספיק ללכת ברחוב. בשלב המוקדם של

קראו עוד »
גב, ברכיים, מע' השתן

גידול בערמונית

לבלוטת הערמונית (פרוסטטה, Prostate)  יש תפקיד חשוב במערכת הרבייה הגברית. היא מפרישה את נוזל הערמונית, המגן על תאי הזרע. הבלוטה עלולה לגרום לבעיות שונות, החל בדלקות,

קראו עוד »