עודף משקל

משקל יתר הפך בדורנו למגיפה והוא מאפיין את העולם המודרני. בחברת הילדים קורה פעמים רבות שמציקים לילד שמן וקוראים לו בכינויי גנאי. לאדם מבוגר עם עודף משקל מתייחסים לרוב כאל חלש אופי. "יאללה, למה את כזאת כבדה, חחח…. תעשי קצת דיאטה, תהיי יפה יותר" אמר פעם רופא משפחה לקרובת משפחה שלי. אבל מה עושים כשלא עוזרת שום דיאטה והגוף מסרב לרדת במשקל? לפני כמה שנים הגיעה אלי מטופלת שאכלה רק חסה במשך שבוע ימים. התוצאה היתה עליה במשקל. ומה עם כל תורת הקלוריות המלומדת שדיאטניות מקפידות עליה בהנחיות למבקשים לרזות? בעיני, אין קשר משמעותי בין כמות הקלוריות שנאכלת לבין השמנה. יש קשר בין מזונות שפוגעים בלבלב כמו חיטה, סוכר וחלב פרה לבין המשקל, וכן מלח שפוגע בכליות ובהחלט עלול לגרום לעודף משקל עקב אגירת נוזלים.

מנסיוני הטיפולי, להשמנת יתר יש חמש סיבות עיקריות:

 1. בעיית כליות (אגירת נוזלים);
 2. בעיה של מערכת העיכול ובעיקר כבד (קושי לסנן רעלים);
 3. סוכרת (תקלה בלבלב אבל לא רק בו. לעיתים עקב בעיה בוריד שער הכבד);
 4. מחלה שמקורה במרכזים קטנים במוח כמו היפותלמוס או היפופיזה (בלוטת יותרת המוח), למשל, תסמונת קושינג;
 5. תת-פעילות של בלוטת התריס.

תסמונת קושינג (Hyperadrenocorticism, Cushing's Syndrome) משמעה הפרשה מוגברת של הורמונים מקליפת בלוטת יותרת הכליה.

קליפת בלוטת יותרת הכליה מפרישה הורמונים הנקראים קורטיקוסטרואידים בתגובה לאותות שמקורם בהיפותלמוס ובבלוטת יותרת המוח. שיבוש בציר זה יכול להביא להפרשתם בעודף. חשיפת יתר להורמונים יכולה להיגרם גם עקב מינון יתר של נטילת קורטיקוסטרואידים כתרופה. להלן סימפטומים של תסמונת קושינג:

 • עלייה במשקל, השמנה מרכזית (יותר בבטן, פחות בגפיים), פנים עגולות ("פני ירח"), רקמת שומן עודפת בגב ובצוואר האחורי הנראית כמו דבשת (buffalo hump).
 • עור: אדמומיות בפנים, עור דק ושברירי, נטייה להיפצע בקלות, סימני מתיחה ("סטריאות") סגולים, אקנה, הירסוטיזם (תשעורת גברית).
 • עצם: אוסטאופניה ואוסטאופורוזיס, אצל ילדים – בעיה בגדילה לגובה.
 • שריר: חולשת שרירים, מיופתיה של השרירים (בעיקר בשרירי הרגל העליונים).
 • לב: יתר לחץ דם, בצקות, טרשת עורקים.
 • סוכרת או אי סבילות לגלוקוז. נפילות ברמת הסוכר בדם (היפוגליקמיה).
 • הפרעה בשומני הדם ("דיסליפידמיה").
 • מערכת המין: ירידה בליבידו, אל וסת, שחלה פוליציסטית.
 • מערכת העצבים המרכזית: עצבנות, מצבי רוח, דיכאון, לעיתים הפרעות קוגניטיביות. במצבים חמורים תיתכן פסיכוזה.
 • מערכת החיסון והדם: עלייה בסיכון לזיהומים.

 

תאור מקרה

שירן היא רווקה בת 33, אקדמאית העובדת ברשות דואר, חיה עם הוריה בישוב ליד מודיעין. בתמונת הפרופיל שלה בפייסבוק נראית בעלת משקל ממוצע כי פניה אינן שמנות. לעומת זאת בחלק הגוף האמצעי – בטן וישבן – יש השמנה בלתי פרופורציונלית ליתר חלקי הגוף. בעייתה היא: "אני אוכלת כל כך מעט, שמישהו אחר שהיה אוכל כמוני היה הופך לשלד. ניסיתי כל דיאטה בעולם, כי נמאס לי לשמוע כל הזמן הערות מהסביבה על משקלי! מגיל 8 אני שמנה". שירן שוקלת 117  ק"ג.

 

טיפול

אבחנתי תסמונת קושינג בבלוטת יותרת המוח, הכוללת ליקוי בבלוטת התריס ובכליות. מתוך שאלות ששאלתי את שירן לבירור כאבי גב ("לפעמים כואב לי גב תחתון"), נשירת שיער ("כן, בטח. יש קרחות מרוב נשירה") ועל צביעת שיער ("הלבין לי מזמן השיער") עולה תמונה מצערת של כליות שאינן מתפקדות ב- 100%. על כן, המשקל הגבוה שלה נבע מכשל כלייתי שהביא לאגירת נוזלים. "את לא שמנה, את נפוחה ממים" אמרתי לה. "תרגעי ותפסיקי לספור קלוריות! כדי לרדת במשקל את חייבת לאכול כל שעה לפחות משהו קטן כמו פרי או ירק. אם לא- לא תהיה ירידה במשקל". רק אז שירן הבינה למה כל הדיאטות שעשתה נכשלו.

שירן טופלה בביו-אנרגיה בעיקר באזור בלוטת יותרת המוח, בלוטת התריס, הלב (נפגע בגלל עודף המשקל) והכליות. בנוסף ניתנו הוראות תזונה מפורטות שיחזירו את גופה לאיזון. בעיית בלוטת יותרת המוח נבעה מקושי בחיבור לייעוד הנשמתי. שירן למדה בעבר מקצוע טיפולי ואינה עוסקת בו עקב חששות שונים. עודדתי אותה להשתלם בתחום הזה, ולהקדיש אפילו פעם בשבוע לטיפול תמורת סכום סמלי, לצורך למידה מעמיקה יותר של התחום.

בלוטת התריס נפגעה משתי סיבות. ראשית, לתחושתה, במקום העבודה משתיקים את קולה, ולא מתייחסים ברצינות לדברים שהיא מבטאת. שנית, היא פרפקציוניסטית ושואפת כל הזמן לשלמות בעבודתה. ברמה הגופנית יש רגישות לחיטה שפגעה בבלוטת התריס.

שירן צריכה להפסיק לפחד כדי לתקן את כליותיה. היא אשה צעירה שכל העתיד לפניה. הצעתי לה לומר לעצמה כמה פעמים ביום: "אני מושגחת, אני מוגנת, אני מבורכת, העולם תומך בי על כל צעד ושעל שאני עושה". בנוסף הוזהרה מפני נטילת משככי כאבים שעלולים להביא לאי ספיקת כליות. עד היום השתמשה בהם כמעט מדי יום בגלל כאבי גב תחתון. תרופות אלה החמירו את הפגיעה בכליות שלה.

בנוסף, לשירן יש חוסר גבולות מול העולם. היא מאד לחוצה מכל מה שאומרים לה וממה שיחשבו עליה. עליה להפסיק לאכול חיטה שמחמירה את טשטוש הגבולות בין האדם לזולת. החיטה בימינו היא תוצר של הנדסה גנטית שהגדילה מאד את רמת הגלוטן בחיטה בצורה בלתי נורמלית. הגלוטן הוא חומר מדביק, מייצג הידבקות וריצוי בין בני אדם, ומונע הפרדה ברמה הנפשית. הגוף מזהה את החיטה כרעל, וכתוצאה מכך הכבד פשוט עובד שוב ושוב יום אחרי יום בניקוי נזקי החיטה. בסוף הטיפול ענדה שירן את כל תכשיטיה. שאלתי אם נוח לה לענוד הרבה תכשיטים ובמיוחד 6 טבעות זהב על אצבעותיה, היא ענתה: "חייבת! אחרת אימי שקנתה לי אותן תעלב מאד". שיקפתי לה את נטייתה לרַצות (למצוא חן, להשביע רצון) כל הזמן את כל העולם (העדר גבולות), ואת ההשתקה של הקול העצמי (והפרפקציוניזם) שפגעו בבלוטת התריס.

בסיום הטיפול שירן חשה רגיעה וכאבי הגב נעלמו. היא נאנחה אנחת רווחה: "אני מרגישה שגופי עטוף באהבה".

 

תוצאות הטיפול

למחרת הטיפול שירן התעוררה רעננה וללא כאבי גב. בתחילה ירדה שירן 7 ק"ג תוך חודש בעודה אוכלת כל שעה משעות העירות שלה. מטיפול לטיפול משקלה ירד דרסטית, עד שהגיעה למידה 42 עליה רק חלמה בעבר.

 

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com

בקרו באתר  http://www.sigi.co.il

 

 

2 תגובות

 1. קראתי בשקיקה, כל כך מרתק! בעיקר ההבנה שהחיטה מחמירה את הטישטוש של הגבולות בין האדם לזולתו, ולריצוי

  • תודה! כיף לשמוע. אכן החיטה פורצת גבולות, ולפעמים יש רגישות לגלוטן בכלל ולא רק לחיטה. רגישות זאת לרוב זמנית וכעבור זמן קצר ניתן לאכול לחם מחמצת כוסמין 100%.

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

טור גוף-נפש

וריד שער הכבד

וריד שער הכבד (hepatic portal vein, vena portae) אחראי על תפקודים רבים. זהו וריד גדול בחלל הבטן, המוביל דם מכל איברי מערכת העיכול ומאיברים נוספים בחלל הבטן – ישירות אל

קראו עוד »
גב, ברכיים, מע' השתן

פוריות- כשהמטבע אינו מתחת לפנס

הריון – דבר שגרתי וטבעי בדורות הקודמים הפך בימינו למשהו שלא קל להשיגו. בעיות פוריות הופכות לשכיחות יותר מבעבר עקב התגברות מימדי הזיהום והקרינה בסביבה,

קראו עוד »
טור גוף-נפש

תשישות כרונית

תסמונת התשישות הכרונית (CFS – Chronic Fatigue Syndrome) מתאפיינת בתשישות ממושכת ובתסמינים נוספים, שאינם חולפים לאחר מנוחה. התסמינים לרוב הם: תשישות שאינה חולפת לאחר מנוחה, חולשה, כאבי ראש,

קראו עוד »
גב, ברכיים, מע' השתן

כאבי גב – סיבות ופתרונות

כאבי גב נפוצים מאד באוכלוסיה הבוגרת. רובנו סבלנו או נסבול מכאבי גב בתקופה מסוימת בחיינו. עמוד השידרה מייצג בעיקר את הכליות. אם הכליות אינן מתפקדות

קראו עוד »