פטרת כף הרגל

פטרת כף הרגל היא מטרד לא נעים, הגורם לגרד ולריח רע, ולעיתים לשלפוחיות ולסדקים בעור. מבין כל סוגי פטרת העור, הפטרת שבין אצבעות כפות הרגליים (Tinea Pedis)  היא השכיחה ביותר בישראל. מופיעה בדרך כלל בין האצבעות השלישית-רביעית או בין הרביעית-חמישית, וגורמת לעור להיות רטוב, אדום וקשקשי.

ברמה הנפשית, פטרת כף הרגל מופיעה אצל אנשים (לרוב גברים אך גם בני נוער), שחשים שהם דורכים במקום ואינם מתקדמים/מקודמים. כלומר הפטרת משקפת, בעיני, בעיקר ירידה בדימוי העצמי של האדם.

 

תאור מקרה

אופיר הוא בן 33, נשוי טרי, שוטר מאזור השרון. סובל מפטרת כף הרגל בעיקר בין האצבעות הרביעית והחמישית מזה כשנה. בדיקות הדם שלו מעידות שהוא גם קצת סוכרתי, אך מסרב לקחת כדורים לטיפול בבעיה. בנוסף, אופיר סובל מעצירות ומגרד נוראי בתוך אוזניו בשעות הלילה.

 

טיפול

לפני כשנה אופיר ציפה לקידום במקום עבודתו, והתאכזב לגלות שקודם מישהו צעיר ממנו ופחות מנוסה. מכיוון שתוכניותיו לעתיד לא התגשמו, נוצרה מרירות ונפגע כיס המרה, מה שהוביל לעצירות. לתחושתו, המתיקות בחייו נגמרה, וכדי לתקן תפיסה מעוותת זו, גופו מאותת על עודף סוכר בדם (סוכרת). באשר לזיהום הפטרייתי, מדוע  גופנו מאפשר לטפיל לחיות עליו וגם מזין אותו? כנראה שהאדם סובל מדימוי עצמי נמוך. הטפיל מראה לאדם מה עליו לתקן בנשמתו. בדומה לכך, אי קידומו מראה לו שהוא אינו מעריך את עצמו, ולכן גם אחרים אינם מעריכים אותו כראוי.

עזרתי לאופיר לשנות את תפיסת המציאות לחיובית יותר, להבין שכל עכבה לטובה,  להעריך יותר (הרבה יותר) את עצמו. כשאנו מעריכים את עצמנו בצורה חיובית העולם סביבנו משתנה ומתחיל להעריך אותנו בהתאם. בנוסף, טופל אופיר בביו-אנרגיה בכיס המרה, בלבלב ובמערכת העיכול. הגרד באוזניים בלילה נבע מהפרת האיזון בפלורה של המעיים. כלומר הפטריה נראית לעין בכף הרגל, אבל היא משגשגת מאד לאורך מערכת העיכול של אופיר, וגורמת לו נזקים איומים כולל עצירות.

לבסוף, הנחיתי את אופיר, שלפחות זמנית ימנע מ: סוכר, שמרים, פטריות, אלכוהול, חיטה, חלב פרה. עליו ליטול כמוסות של חיידקים פרוביוטיים, ולהרבות באכילת שום, בצל, אורגנו, נבטי מש, קוקוס, וירקות למעט תפוח אדמה. אין להשתמש במשחות נגד פטרת. הפטריה היא רק סימפטום או סימן אזהרה לכך שמשהו השתבש בגוף. אם נחסל אותה בנקודה בה יצאה, היא עלולה להופיע במקום אחר ובצורה חמורה יותר, למשל, בריאות. הגוף חכם, ולכן משתמש בפטריה הניזונה מסוכר, כדי להפטר מעודפים של סוכר. כדי לסלק אותה צריך למנוע את הזנתה. יש להלחם במחלה מהשורש ולא למרוח משחה, שבעיני, היא כמו לשים פלסטר על שטף דם ענקי, ולקוות שיהיה בסדר.

 

תוצאות הטיפול

העצירות והגרד באוזניים נעלמו ביום שלאחר הטיפול. אופיר הגיע לשני טיפולים נוספים לשם ריפוי נזקי הפטרת, אבל כבר אחרי הטיפול השני ביצע בדיקת דם, שהראתה שרמת הסוכר בדמו נורמלית. אחרי כחודשיים סיפר: “לא תאמיני, הממונים עלי החליטו להעלות אותי בדרגה, וגם לשלוח אותי לקורס חשוב. המשמעות היא תוספת ניכרת למשכורת”. “ברור שאני מאמינה”, עניתי, “ידעתי, שאם תשפר דימוי עצמי, הסביבה תעריך אותך יותר. נו, מה עם הפטרת בכף הרגל?”, והוא צחק: “איזו פטרת? שכחתי ממנה. הכי חשוב שאני מאושר בעבודה וסוף סוף מעריכים אותי כמו שצריך”.

הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

ריבלין 11 נתניה

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com
בקרו באתר: https://www.sigi.co.il

צילום תמונה: תמיר ישעיהו

הפוסט הבא
הפוסט הקודם

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

סרטן

בדיקת ממוגרפיה תקינה

לאשה תושבת חו”ל התגלה גוש בשד. היא טופלה מרחוק פעם אחת. כמובן הקפידה על הנחיות התזונה שנתתי לה, והשתנתה ברמה הנפשית כמו שהנחיתי אותה. כעבור

קראו עוד »
מתכונים

ממתק לאורז

הממתק לאורז הוא אחד המאכלים האהובים ביותר על אורחינו. מכינים אותנו בשבתות ובחגים ולכבוד אורחים מיוחדים. קודם מכינים אורז טעים. האהוב עלינו הוא ‘שחרזד’, שהוא

קראו עוד »
דיכאון וחרדה

החזרת שמחה לנערה בדיכאון

נערה בת 16 הגיעה לטיפולי במצב עגום עם דיכאון ממושך. לאחר שהוסרו מזונות רעילים מתפריטה (מזונות שרגישה אליהם כמו חיטה) וטופלה בביו-אנרגיה חזרה אליה שמחת

קראו עוד »