ריח רע בפה

באשת הפה- האליטוסיס (Halitosis) – שם מזעזע לבעיה רפואית מוכרת כל כך לריח פה בלתי נסבל. חברות המייצרות מוצרי הגיינה לפה, שלרוב כלל אינם בריאים לגופנו, מרוויחות הון מאנשים הסובלים מריח פה מצחין. יתכנו כמה סיבות נפוצות לריח לא נעים הנודף מהפה:

  1. בעיית שיניים או חניכיים מתמשכת.
  2. בעיית עישון.
  3. בעיות אף ומערכת הנשימה כולל סינוזיטיס ונזלת אלרגית.
  4. בעיה בבלוטות הרוק שגורמת ליובש בפה.
  5. מחלות כרוניות כמו סוכרת ולחץ דם גבוה.
  6. תרופות מסוימות שגורמות לריח רע.
  7. בעיות קיבה כמו ריפלוקס והליקובקטור פילורי.
  8. אבנים בשקדים. נוצרות מהצטברות של שיירי מזון (בעיקר סידן, אך גם מינרלים אחרים כגון זרחן, מגנזיום, אמוניה ופחמה) יחד עם חידקים ופטריות שגורמים לריח הרע האופייני.
  9. עצירות, חסימת מעיים ומחלות מעיים ומערכת עיכול נוספות.

 

תאור מקרה

ניסים (שם בדוי) הוא שרברב מעמק יזרעאל, בן 53, נשוי בשנית ולו 6 ילדים. ניסים הגיע לטיפול במצב של כמעט אובדן תקווה. במשך 5 שנים הוציא את מיטב כספו על מטפלים ועל תכשירים שניסוי לפתור לו את בעיית הבאשת, אך ללא הועיל. בתגובה שאלתי אם הוא סובל מכאבי בטן, מעצירויות ומבעיות חוזרות בביוב בביתו, והאם בילדותו סבל מריבוי דלקות גרון. ניסים ואשתו התפלאו מאד איך אני יודעת את הפרטים האלה של בעיותיו הרפואיות לאורך השנים. הסברתי להם שריח הפה שלו הוא אזעקה חמורה של הגוף שמשהו לא בסדר במעי הגס, והביוב בבית הוא המייצג את מצב המעי הגס ומעיד על תקלה בגופו של ניסים. למרות היותו שרברב מומחה התקלות האלה בביוב חוזרות שוב ושוב. כמו כן, מאחר שבעל ואשה סובלים כמעט תמיד מאותן מחלות, שאלתי את אשתו אם היו לה תקופות של עצירות וכאבי גרון בו זמנית. היא צחקה ואמרה: "כן, אבל רק תקופה אחת- כל החיים! כלומר מאז הילדות".

אבחנתי לניסים בעיה מוכרת שלעיתים מאובחנת בטעות כדלקת גרון. הבעיה היא אבני שקדים, אולם גודלן הקטן והעובדה שהן מסתתרות בתעלות של השקדים אין בו כדי להסביר את הריח הרע באזור הלוע. בנוסף סבל ניסים מחסימת מעיים (Bowel obstruction) חלקית כתוצאה מרגישות לחיטה, והיא זאת שגרמה למטופל את באשת הפה. רגישות לחיטה נובעת מהעדר גבולות מול העולם. ואכן, ניסים ואשתו אישרו שהם אנשים מאד נחמדים ומרצים את הסביבה, ומתקשים לסרב לבקשות בסביבתם הקרובה והרחוקה. פעמים רבות אבני שקדים לא מאובחנות בילדות נראות לפעמים כנקודות לבנבנות על השקדים ובטעות מאובחנות כדלקות גרון, מה שגורר מרשם שגוי לאנטיביוטיקה ופגיעה נוספת במערכת העיכול שכבר היתה פגועה עקב רגישות לחיטה. מנסיוני הטיפולי, אבני השקדים מעידות על מצב גרוע של המעי הגס. למעי הגס אין יכולת ממש לבטא את המחלות שלו למעט עצירות ונפיחות בבטן, אבל השקדים שנמצאים בתחילת מערכת העיכול מעידים על מצב המעי הגס בהיותם ניכרים לעין. במקרה של ניסים אבני השקדים התריעו על חסימת מעיים חלקית.

 

טיפול

בילדותו גדל ניסים עם הורים מאד ביקורתיים, שתמיד מצאו על מה להעיר לו ולנזוף בו. מעולם לא נתנו לו מחמאה קטנה או סתם מילה טובה. גם אשתו היתה ביקורתית כלפיו, כך שמצא את עצמו בעמדה של שיפוט תמידי, אפילו בעיני עצמו! כך הגיע למצב של עודף ביקורת עצמית, מה שהוביל בסופו של דבר לחסימת המעי הגס. ניסים טופל בביו-אנרגיה לפתיחת החסימה במעי הגס. בנוסף קיבל הנחיות תזונה מפורטות כדי שהבעיה לא תחזור.

אבני השקדים, שהעידו על התקלה במעי הגס, מהוות סמן גם לתקלת גרון. לתחושתו של ניסים הביטוי שלו חסום מול הוריו ומול אשתו. הוא מתקשה להתבטא בחופשיות מחשש לביקורת. גם בקרב חבריו הוא משתדל לצמצם את הדיבור שמא יחטוף על הראש שוב ביקורת מכל עבר.

הסברתי לניסים כיצד להתבטא בקלות, כיצד לא לחשוש מביקורת, וחשוב עוד יותר כיצד לחדול מעודף ביקורת עצמית. עליו להעריך את עצמו הרבה יותר, ולקחת בחשבון שעודף ביקורת עצמית זאת בעיה שגוררת ביקורת נוקבת מהסביבה, שכן העולם שסביבו הוא רק מראה מגדילה של מחשבותיו. כשהוא מבקר את עצמו, אשתו והוריו ואפילו לקוחותיו יבקרו אותו כפליים ובמילים קשות ומשפילות.

ניסים קיבל הנחיות תזונה מאד ברורות וקפדניות: ללא חיטה וללא חלב פרה, שמרים, ופטריות. במסגרת ההנחיות האלו הוא נאלץ להפרד לתמיד מקופסאות המסטיק שסחב איתו תמיד למניעת ריח רע, מכיוון שכמעט כל סוגי המסטיק מכילים חיטה או כימיקלים המופקים מחיטה גם אם הם נושאי תוית "ללא גלוטן".

 

תוצאות הטיפול

בגמר הטיפול ניסים שב לביתו וישן שנת צהריים שלווה ורגועה שהטעינה אותו בכוחות ובאנרגיות כמו בצעירותו. אשתו שמה פעמיה לקנות מצרכי מזון ללא חיטה וללא חלב פרה, שמרים, ופטריות. בערב שבה הביתה, והופתעה לגלות שנעלם הריח המטריד מפיו ונישקה אותו.

למחרת ניסים שמח לדווח לי שכבר אינו שומר מרחק מלקוחות ואינו חושש לדבר מקרוב עם קשישים שסובלים מבעיות שמיעה. גם שנה ושנתיים אחרי הטיפול, כשהתקשר לקראת ראש השנה לאחל לי "שנה טובה", דיווח שהריח הרע שנדף מפיו עזב אותו לתמיד, ובנוסף, נפתרו לתמיד בעיות הביוב בביתו. אשתו שעברה לתזונה בריאה כמותו הפסיקה לסבול מעצירות. הוריו הביקורתיים התרככו והפסיקו לבקרו. הם אף החלו להחמיא לו ולשבח את היותו בן נאמן הדואג לכל מחסורם. על שינוי זה שחל בהוריו ניסים היה אסיר תודה: "צדקת כשאמרת לי  שהכל זה מראה מגדילה של עצמנו".

 
הכותבת היא סיגי גולן-נחמני

הכל קשור

ריפוי  גוף-נפש

טלפון:     077-9343474

sigalitgn@gmail.com

בקרו באתר  https://www.sigi.co.il

 

צילום תמונה: סיגי גולן-נחמני

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

טור גוף-נפש

עצירות – איך לעצור אותה?

שמירה על פעילות מעיים סדירה היא תנאי חשוב לטיהור הגוף מרעלים. עצירות (Constipation) משמעה שינוי לרעה בהרגלי היציאות, למשל, יציאות קשות ויבשות, או מועטות, ו/או

קראו עוד »
טור גוף-נפש

טחורים

טחורים (Hemorrhoids) הם צבירים גדולים או כואבים במיוחד של ורידים באזור פי הטבעת.  ברמה הנפשית, כאב בפי הטבעת מעיד על צער, וטחורים מסמלים לחץ של זמן. בנוסף, חולשת טחול

קראו עוד »
גב, ברכיים, מע' השתן

מיגרנות

מיגרנה (בעברית : צדעת, צִלְחָה, או צַלְחִית) מאופיינת בהתקפים של כאב חד, הפוגעים בדרך כלל בחצי אחד של הראש. למיגרנה מתלוות לעתים קרובות בחילה, הקאה, רגישות גבוהה לאור ולרעש, ולעתים נדירות

קראו עוד »