נזקי הקנאביס

סמים ולא נהנים– הכתובת זועקת מהקיר אבל רבים מעדיפים להתעלם ממנה ולטשטש עם קנאביס סימפטומים חמורים, בטענה שהקנאביס מרפא. לשיטתי, כל המחלות מקורן בנפש האדם. אם כך, איך יתכן שחומר פיזי יכול לרפא בעיה שמקורה נפשי? הרי אם לא מתקנים ליקוי ברמה הנפשית המחלה הפיזית לא תיעלם. יתכן שקנאביס מרפא אבל רק עמים מסוימים כמו ההודים. לצערי, יש היסחפות של מטפלים מסוגים שונים אחרי אופנת הקנאביס. בדקתי למטופלי קנאביס, ולאיש מהם אינו מתאים ואף מזיק. הבעיות העיקריות שגורם קנאביס הן: לב, מוח, דיכאון וחרדה, פגיעה חמורה במוטיבציה. הפגיעה הקשה בלב נגרמת כבר אחרי שימוש 1 (ובעברית: אחד!). שוללת מכל וכל סגולות ריפוי שיוחסו לקנאביס כתרופה. אכן, הוא מטשטש סימפטומים, עוזר להפחית כאבים ובחילות אחרי כיומתרפיה, מסייע לחולי פרקינסון להפחית רעידות, מסייע בהפחתת התקפי אפילפסיה, אבל בין זה לבין ריפוי ממש אין ולא כלום! יש רק אשליה מסוכנת של ריפוי. הסרטן, למשל, הוא בעיה נפשית שיש לה ביטוי פיזי. אין קסמים בתחום. בהיעדר עבודה נשמתית על סיבת הסרטן המחלה לא תתרפא. בדומה לכך, מי שמשתמש בקנאביס עקב מחלות כרוניות כמו פרקינסון ואפילפסיה יחווה הקלה בתסמינים, אבל לצידה יופיעו נזקי הקנאביס שיפורטו להלן ונזקי המחלה הכרונית, ותיווצר תלות בקנאביס לכל החיים.

מי שמגיע אלי לטיפול (כולל משתמשים כבדים שמעשנים 5 גרם בלילה אחד) עובר לרוב גמילה מהירה מקנאביס (ב- 90% מהמקרים- בטיפול 1). למי שנגמל נעלמה לגמרי תלות בחומר וללא תופעות לוואי.

להלן מידע מהתקשורת בנושא:

 

1. מר חיליק מגנוס על הצד האפל של המריחואנה.

 

2. גראס עלול לגרום לההתקפי חרדה ולמחלות נפש אחרות.

א. ציטוט מראיון עם השחקנית גב' תום יער במוסף '7 לילות' של 'ידיעות אחרונות', 19.7.2019 (הדגשה שלי):

"אני מצחיקה גם בלי סמים. הג'וינט הראשון שלי היה בתיכון… הפסקתי לעשן וויד לפני 8 חודשים, זה אחד הדברים הכי טובים שקרו לי… לפני שהפסקתי התחילו לי חרדות משתקות וביקשתי מהפסיכולוגית שלי גם מרשם ציפרלקס. הלכתי לפסיכיאטר, ואחרי ארבע שעות שהצחקתי אותו הצלחתי לשכנע אותו לרשום לי כדור נגד דיכאון. ירון אמר לי, 'אולי תנסי במקום זה פשוט להפסיק עם השאכטות?' הפסקתי באותו רגע ומעולם לא לקחתי את התרופה. החרדות הפסיקו, חזרתי להיות מלאך מתוק וחמוד וגיליתי שאני מאד מצחיקה בלי זה".

ב. "אחד הטריגרים הכי חזקים להתפרצויות של מחלת נפש, זה סמים", אומרת הגב' צופית גרנט, בראיון לאיתי סגל ב'ידיעות אחרונות'.  אחי עמירם עישן כמויות מטורפות של חשיש. זה זה עלול להכניס אנשים לחרדות, ועלול להביא להתקפות של מאניה דיפרסיה. קוק זה אחד הטריגרים הכי חזקים לפרנויה סכיזואידית. הילדים שלי גדלו על הפחד הזה. הייתה תקופה שדניאל עישן גראס בחוסר בקרה, עד שיום אחד חטף חרדות איומות. אמרתי לו – אתה מוביל את עצמך למקום שבו החיים יכולים להתפספס לך".
צופית, 55, היא נשיאת עמותת "אנוש" (העמותה הישראלית לבריאות הנפש) מזה 14 שנה. הקשר שלה לנושא התחיל לפני 28 שנה, כאשר אמה התקשרה אליה ואמרה – בואי מהר, עמירם לא בסדר.
"לקחנו אותו לגהה. הוא כבר היה בתת-משקל, לא ישן כמה חודשים, היה במצב קשה. בישרו לנו שהוא חולה בסכיזופרניה. כמעט התעלפתי. גם לא הבנתי מה זה אומר. במשך שנים לא סיפרתי לאף אחד, התביישתי. עד שיום אחד באתי לערוץ 10 ואמרתי שאני רוצה לעשות תכנית על חולי נפש. הם לא רצו. אמרתי שאני רוצה לצלם את אחי, ולבקש ממנו סליחה על שהתביישתי בו. בסוף אישרו לי". ('7 לילות' ,  22.10.2019)

 

3. גארס מביא לשבץ מוחי

 

4. גראס פוגע בזיכרון, בנשימה, בלב.

ד"ר אפרת בראל, ראש תוכנית הלימודים האקדמית המוקדשת לקנאביס רפואי, בראיון לגב' מירב בטיטו: "הקנאביס הוא גם סוג של חרב פיפיות. אנשים שצורכים עלולים לסבול מירידה בזיכרון ועלייה בחרדות. יש עדויות לבעיות נשימה, בעיות של מחלות לב וכלי דם, חרדות ובעיות פסיכומוטוריות. בקרב מתבגרים תועדו גם בעיות התפתחותיות". (19.7.2019  מוסף '7 ימים' של 'ידיעות אחרונות', עמ' 56)

 

5. גראס ממכר ומזיק פיזית ונפשית מתוך שיחה עם ידיד שהשתמש פעם בחשיש:

"בּוּף זה אצבע זה מה שסוחרים בו בדרך כלל, יש סוליה שזה כמה אצבעות ויש פלטה זה כמו, נגיד, שחפיסת שוקולד היא סוליה חפיסה כפולה היא פלטה, ושורה היא בוף. אז הבוף הוא למעשה לבנת קנה בושם [קנאביס] דחוסה , שמטמינים באדמה בתהליך של עיבוד טיבעי. זה במקור. אבל בימינו… מנצלים את העובדה, שאתה לא רואה את מרכיבי התערובת, ומכניסים פנימה כל מיני חומרים שעשויים להיות לא סימפטיים, ומעבדים ת'חומר בצורות משונות, צמחי מרפא גם מאוד רגישים ליחס, וכשסוחרים בהם בגסות, בשביל כסף, בלא גידול הולם ויחס אוהב ומקודש, הם מביאים כוחות אפלים, ואז חוויית העישון יכולה להיות פוגענית ממש. ממכרת ברמה הנפשית, ומזיקה ברמה הפיזית והמנטאלית. אני אישית חוויתי בעברי הרחוק  דברים קשים בעבודה עם החשיש המסריח בעולם, אחרי כל מה שהוא עבר בתעשיית הסמים".

 

6. השפעות שליליות נוספות של קנאביס

 

7. המשקיע בחברות הקנאביס שם כספו על קרן הצבי כי משקיע בבועה. מר אלי בן-סימון, חבר קיבוץ חצרים האחראי על השקעות ויזמויות חדשות, עונה בראיון לגב' נווית זומר על שאלתה: "גידול חוחובה ומיצוי השמן מזכיר את הקנאביס. אתם מתכוונים להיכנס לתחום הלוהט?" תשובתו: "קיבלנו החלטה לא להכנס לתחום. זיהינו שמדובר בבועה, נוסח הבהלה לזהב. בינתיים לא נראה לי שטעינו… אבל אנחנו לא רוצים לעשות הון ממניות של חברות כמו חברות הקנאביס שמזנקות כשבשטח לא קורה כלום. [קיבוץ] חצרים לא מחפשת לעשות כסף מכסף, אלא להשקיע בדברים שמשפרים את העולם. שיתנו פתרונות לבעיות. אנחנו רוצים שתהיה לחברים גאווה, כמו שהם גאים להיות הבעלים של נטפים או של חוחובה". (7.6.2019 מוסף 'ממון' לחג שבועות של 'ידיעות אחרונות', עמ' 5)

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח

 

טיפים

איך להבריא בקלות

כדי לחיות חיים בריאים ושמחים יש להקפיד על כמה דברים חשובים. אם אין לכם מחלות רקע קשות יתכן שבתוך כמה ימים תתחילו להרגיש כמו פנתר.

קראו עוד »
טיפים

איך לא לפחד?

כולם שואלים אותי:  "איך אפשר לא לפחד?". תשובתי היא: תסתכלו על הרכבת הקלה בירושלים. היא נוסעת ולא פוחדים שמא תיעצר. האנשים בה נוסעים בלי פחד,

קראו עוד »
טיפים

אשמה- איך נפטרים ממנה?

1. עושים לעצמנו אמא קטנה בתוכנו. מטרת האמא היא להרגיע ולחבוש את הפצעים שלנו ותמיד תמיד לסלוח. לאהוב אותנו בלי גבול ובלי תנאים. מתוך מילות השיר ששר אריק

קראו עוד »
טיפים

איך לצאת מדיכאון ומחרדה

באנו לעולם כדי להתגבר על כעס, צער ופחד וכן כדי ללמוד גבולות ראויים בין בני אדם. אסרטיביות ולא פסיביות או אגרסיביות. נא להתחיל לבנות גבולות ברורים יותר.

קראו עוד »