עצות למטפלים

1. מטפל יקר, ראשית, אל תגרום נזק.
הביטוי פרימום נון נוקרה (לטינית: Primum non nocere) מבטא את אחד מעקרונות האתיקה הרפואית במשמעותו: ראשית, אל תגרום נזק. הביטוי משמש לפחות מאז 1860 כתזכורת לעוסקים ברפואה, שלפעולות הנעשות מתוך כוונות טובות עשויות להיות תוצאות לא רצויות. העקרון התקבע כיסוד חשוב באתיקה הרפואית המודרנית בעיקר בזכות הכנסתו כאחד מארבעת עקרונות העל שנוסחו על ידי טום ביצ'מפ וג'יימס צילדרס בספרם "Principles of Biomedical Ethics".

להלן כמה עקרונות מנחים. אם אינך מסוגל לשמור עליהם- לטובתך אל תטפל.

2. לא תתערבב

מטפל חדש או ותיק? מישהו הדריך אותך כראוי איך עושים גבולות?
זה הזמן!
ברר שיטות לעשיית גבולות/הגנות – מה שנוח לך.  הכי קל זה לעטוף את עצמך לכל אורך הגוף באור של הבריאה כמו ביריעת ניילון. אפשר לומר תוך כדי זה "וִיהִי נֹעַם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ" (תהלים צ', י"ז). ידידי אמיתי פרנקלין יעץ לי להגיד עוד קודם ההגנות משהו מקסים: "אני חמלה, אני הבנה, אני אהבה, אני קבלה". הוספתי עם הזמן עוד דברים. הנה הנוסח המלא של מה שאני אומרת בבוקר :

מודה אני לפניך מלך חי וקים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך.

תודה על חלק אלוק ממעל שיש בתוכי. תודה על הנשמה הגדולה שנתת לי.

ויהיו כל מעשי לשם שמיים. ובכן יתקדש שמך על ידינו בכל עת, ערב, בוקר וצהרים.

להתפלל (תפילת שחרית או שמע ישראל או מה שרוצים). אחרי התפילה לומר:

אני שמחה

אני חמלה

אני הבנה

אני אהבה

אני קבלה

אני סבלנות

אני ידיעה/אמונה [לי אישית יש ידיעה מוחלטת שיש בורא עולם. זאת דרגה שונה מאמונה אבל מי שמאמין מקבל שכר על אמונתו ואני לא]

אני באחדות עם העולם

ואז לעשות הגנות (לעטוף מראש עד רגליים כמו עם שקית) מסביב לכל הגוף עם האור של הבריאה ולומר:

וִיהִי נועַם אֲדנָי אֱלהֵינוּ עָלֵינוּ. וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּונְנָה עָלֵינוּ. וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּונְנֵהוּ.

בלילה אחרי שנגמרו כל הטיפולים לשלוף את השקית מהראש.

זכור להוריד את ההגנות בשובך לביתך ולחיק משפחתך.

לא להיות מעורב רגשית ולא לטפל מתוך הזדהות, אחרת הכאב יעבור אליך (ועל הדרך יפגע לך התריסריון). אינך מרחם יותר מבורא עולם!

לא תיקח בצורה קשה מחלות שטיפלת או שלא הצלחת לטפל בן. תזכורת לשורה הנזכרת לעיל: אינך מרחם יותר מבורא עולם. זה לא שלך. כל המחלות- מבחירת נשמה.
לא תתחבק, לא תתנשק, לא תתחבר. חיבקת = שברת דיסטאנס מינימלי בין מטפל למטופל = שילמת על התערבבות. להשתדל מאד לא לגעת באנשים ולשמור על ריחוק, כי דיסטאנס משוחרר לא יוחזר. גם אם היא בחורה שעכשיו בוכה…
המטופל חבר שלך מלפני 30 שנה וזאת פגישתכם הראשונה מזה כמה עשורים? תיפגשו לקפה ותעלו זכרונות מהשירות הצבאי בפעם אחרת.
דקה לפני או אחרי הטיפול לא תלחץ יד. לא תיגע בכתף של המטופל להסיר פירור של לכלוך. כלום. למה? ככה. אתה לא חבר שלו. מטופלותי מצאו שיטה מקורית לחבקני – עושות לי אמבוש בסופרמרקט: "עכשיו אני לא מטופלת! תביאי חיבוק!".

אגב, אם צפית בסרט "מלאכים בשמי ברלין" בגירסת המקור, והצפייה היתה בלתי נעימה עד קשה וטראומטית לך, אולי לא כדאי שתתחיל לטפל בלי לקבל הדרכה מסודרת, גם אם אתה מאד מוכשר בתחום הטיפולי. במיוחד אם אתה סבור שמוצדק שהמלאך הופך לאנושי/גשמי וחובר אל אמנית הטרפז בה התאהב.

מצטטת פה משהו יפה שראיתי שקשור לאזהרת התערבבות: לפי חני קנוללא לרצות ולהשתוקק בשביל המטופל שהוא יתחתן/יהרה/יצליח וכדומה. פשוט להאמין שזה אפשרי עבורו (לדמיין אותו מצליח), ולאהוב אותו מכל הלב.

3. טיפול רק בתשלום!

אין טיפול בלי תשלום אפילו סמלי למעט הורים, חמים, ילדים, נכדים ובן זוג. כל השאר ישלמו. כולל אחותך הקטנה. בטיפול קצר מאד מרחוק מבקשת לשים ח"י שקלים בצדקה במקום להתעסק עם העברה בנקאית.
לא גבית תשלום אפילו בצורת ברטר (סחר חליפין)? בהצלחה עם התערבבות, כי אתה עלול להתערבב.

4. אין טיפול גם לא מרחוק ללא הסכמה של המטופל.

להתפלל תמיד מותר. טיפול ללא רשות – אסור. במטופלים מורדמים ומונשמים בקש רשות מהמשפחה.

5. שחרר את המטופל

אפשר להביא את הסוס אל השוקת. אי אפשר להכריחו לשתות. לא תתחקה אחרי המטופל כמו למה לא בא לטיפול נוסף, או למה אמר לאימו שחווה את הטיפול כמו לינץ' בעיר פלסטינית קטנה. לא תתחננן שישמע בקולך או שיבוא רק לעוד טיפול אחד.  שמעתי על פסיכולוג שאמר למטופל שפרש מטיפול בהפתעה "ככה לא נפרדים בוא להפרד כמו שצריך בתשלום או בחינם". כנראה שהפסיכולוג סובל מחרדת נטישה… אלה החיים של המטופל. זכותו להרוס אותם. זה סימן שהשיעור שלך איתו נגמר. נא להתקדם הלאה. החליט על דעת עצמו לקחת תוספים שמזיקים לו או תרופות שיהרגו אותו? בהצלחה. מטופלת שהיא חולת צליאק לא מאובחנת החליטה לא לציית להוראות הדיאטה, אלא לקחת כדורים על דעת עצמה ואז להתאשפז בבי"ח פסיכיאטרי? בהצלחה גם לה. אי אפשר להציל את כל כוכבי הים שנשטפים עם הגאות אל החוף בזנזיבר. אפשר להציל רק מי שבחר לבוא אלי לטיפול ולציית להנחיות. לא לשאול שאלות על זה. זכותם של מטופלים להחזיר ציוד לבורא עולם בזמן שנוח להם. הכל מבחירת נשמה.

6. בחר לך מנטור/ית שגם מטפל

לך אליו/יה אחת לחודש לצרכי תחזוקה שוטפת של טיפול והדרכה. למה? ככה. אחרת תמצא את עצמך בסרט אימה בשם "הצילו את המציל". הטיפול אינו עוזר? לפחות היה לך למי לספר אנקדוטות משעשעות יותר או פחות, כי הוא יכול להבין אותך (לפחות חלקית) ויש לך עם מי להתייעץ. הוא יספר לך איך רוק של מטופלים הרס לו חלק ממיטת הטיפולים, ואתה תספר לו שריפאת איידס בטיפול אחד, ושמטופל מאשקלון איחר בשעה וחצי.

7. הקוסם – במומו קוסם

כל מה שאתה רואה הוא שלך- הכל זה מראה מגדילה של עצמנו. כל מטופל מראה לך מה לתקן בעצמך. מתי במיוחד? הגיעו 8 מטופלות בחודש ששמן מרים (שמות שבאים בסדרות- לרוב מעידים על אותה בעיה)  ויש לכולן תקלת כיס מרה חמורה? בדוק מה מצב כיס המרה שלך. הגיעו 4 מטופלים עם בעיית לב חמורה? בדוק את ליבך (א.ק.ג. מדייק רק ב 30% לפי אחות בקופ"ח והיא צודקת). 6 מטופלים ברצף עם בעיה באדר (קרום הריאה)? כנראה שזו גם בעיה שלך. לכל המטופלים יש המוני טפילים? בדוק מקורות לטפילים, למשל, זיהום במים שלך.

8. הקלל ושמור על ענווה

לא תתעייף בצורה קשה ממחלות שטיפלת או שלא הצלחת לטפל בן. קח הכל בקלילות. קיבלת היום 4 חולי סרטן עם גרורות במוח, החלפת לאחד מהם מסתם בלב, לאחד השתלת כבד ולאחר לבלב, וריפאת את כולם מסרטן? סחטיין, אבל אין לך מה לקטר או להתעייף. זכור שאתה רק צינור להעברת אנרגיית ריפוי של העולם (מבורא עולם) ולא יותר. אחרת עלול להיפגע ליבך. היזהר לבל תתבלבל. האנרגיה אינה שלך! שמור על ענווה! חוסר ענווה משמעו בהכרח פגיעה בצ'אקרת הכתר.

9. לא הכל ניתן/צריך להבין

טיפלת והמטופל עדיין סובל? אין הקלה?

א. אולי זה לא שלך? אולי זה כבר ענין לטיפולו של מטפל אחר.

ב. מגיע מטופל עם האבחנה מאד ברורה של מחלת עור קשה עם גרד בלתי נסבל כמו ילפת שטוחה (ליכן פלנוס, במקרה שלו עקב גידול על הלבלב). הוזהר לשלוט בסוכרת ולהתרחק מחיטה אחרת הגרד לא יעבור. הוא יוצא מטיפול כמו חדש וללא גרד בכלל אבל יום למחרת חוזר הגרד. שוברת את הראש מה לא בסדר פה ומתעסקת עם זה המון זמן ואחרי שבועיים מסתבר שהשובב בן ה- 84 אוכל לחמניות לבנות בסתר! אנשים באים לטיפול ותוך כדי שותים בסתר כוס חלב פרה בבוקר או נס קפה, וממשיכים להשתמש קבוע במיקרוגל בלי להבין שהם מונעים מגופם להתרפא. אין מה לנסות להבין. רצוי להפסיק לטפל בהם גם אם מדובר בקרובי משפחה מדרגה ראשונה. אדם חייב לקחת אחריות על מעשיו ועל בריאותו.

ג. הדבקה חוזרת היא עוד דוגמה למקרים לא מובנים: אשה טופלה במגוון מרשים של טפילים ויצאה מטיפול ללא קנדידה וללא תולעים. יום למחרת הקנדידה חוזרת וגם התולעים. מסתבר שבעלה וילדיה מדביקים אותה ובקלות (מספיק לישון באותה מיטה עם מי שיש לו תולעים). אותו דבר לגבי בורליה (מחלת ליים)- לפעמים הכלב חולה וגורם להדבקה חוזרת (כדאי לטפל מיידית מרחוק בכלב, למרות שאם מטפלים בבעלים שלו לרוב הכלב מתרפא מיידית). מסעדות מסוימות הן מקור בלתי נדלה להדבקה בטפילי מעיים. אם הבן אדם אוכל שם שוב ושום ולא מבין שיש בעיה במסעדה (כי מאד זול שם) הטיפול לא יועיל. גם מזון מעושן או מיושן, טופו, קציצות צמחוניות תעשייתיות שכלל וכלל אינן בריאות, חומץ תפוחים/הדרים/בלסמי וחומץ בן יין (מותר רק חומץ סינתטי) הם כמעט תמיד עתירי שמרים או עובשים וחידקים רעים מאד ומי שצורך ממנו על בסיס קבוע יתקשה להתרפא מטפילי מעיים. היתה לי מטופלת התקשרה כל יומיים לדווח על קנדידה חוזרת וככה זה נמשך במשך שנה. יום אחד שאלתי אותה כבדרך אגב אם אוכלת טופו וחומץ טבעי. מסתבר שכן. ובכן, תוצאות בהתאם והם סיבת הסבל שלה.

ד. ישנם מקרים בהם המטפל פשוט לא רואה משהו. טיפול במערכת לב-ריאות אמורה לפתור בעיית דורבן. טיפלתי באשה ואין הקלה. אחרי יום בודקת מרחוק, ופתאום רואה משהו שקודם לא נראה. יש בעיה בשניים ממסתמי הלב. מטפלת מרחוק וסופסוף מיד אחרי הטיפול האשה רואה הקלה בכאב. למה קודם לא יכולתי לראות את זה? אפילו הנביא אלישע אומר לנערו (מלכים ב פרק ד, פס' כ"ז): "הַרְפֵּה לָהּ כִּי נַפְשָׁהּ מָרָה לָהּ, וַה' הֶעְלִים מִמֶּנִּי, וְלֹא הִגִּיד לִי". כולנו בני אדם ולא אלים, ולכן קורה שיש לנו טעויות או לא רואים את התמונה המלאה. יתכנו גם מקרים נדירים של "כתם עיוור". לדוגמה, המטפל סובל מחור בריאה, אינו מודע לכך, ולכן אינו רואה חור בריאה של מטופל, למרות שכל הסימנים מעידים על כך. היו גם מקרים שמטופל טוען שיש לו דורבן אבל האבחנה הרפואית היתה שגויה. בעבר היה לוקח לי זמן לערער על אבחנת רופא כשמגלה שזה בוודאות גאוט ולא דורבן שיוצר כאב חד בכף הרגל. היום, לנוכח ריבוי האבחנות השגויות שרואה, תוך שניות מבינה מתי האבחנה של רופא קונבנציונלי שגויה.

מסקנה: לא הכל צריך להבין. אם אומרים יותר מדי פעמים "איני מבין" זה מתחיל להיות מסוכן, כי אי הבנה עלולה להדרדר לשאלות על הצדק היקומי/האלוקי ולערער עליו. אזהרה: אם תתעקש להבין מה שלא מובן עלולים להפגע לך מסתמי הלב, אפילו בצורה די קשה.

10. תַחזק אמונתך ביכולתך לרפא

כל פגיעה באמון/נה שלך בבורא עולם או בעצמך עלולה לעלות בהתרחבות אאורטה (אבי העורקים). לצערי ראיתי כמה מטפלים וגם רבנים מנהיגי קהילות שהאמון שלהם התערער (בה' או ביכולתם להנהיג ולעזור לאחרים) ולמרות גילם הצעיר היתה התרחבות משמעותית של אבי העורקים. עוד איבר שעלול להפגע, אם התערערה האמונה שלך בעצמך וביכולתך לרפא, הוא בלוטת יותרת התריס (פאראתירואיד). יש 4 כאלה בגודל של אפון קטן כל אחת על בלוטת התריס והן אחראיות על משק הסידן בגוף. כשהאמונה בעצמך נפגעת נפגעות העצמות (הרובד הכי פנימי בגופנו) ובעיקר עמוד השידרה. בעת פגיעה בבלוטת יותרת התריס בד"כ סידן מופנה לדם במקום אל העצמות ואף יוצא סידן מהעצמות. התוצאה עלולה להיות דלקת בלבלב, דיכאון, בחילות, דילדול העצם, כאבים בעצמות, עודף אבנית פנימית על השיניים, ואבנים בכליות. בהמשך צפויות התכווצויות שרירים ברגליים עקב בעיה בספיגת מגנזיום וכן חוסרים של מינרלים מכל הסוגים. האם ניתן לדמיין מנתח עיניים שידו רועדת? ברור שלא! כך אינך יכול לטפל בבני אדם עם אמונה רועדת ושברירית. אמונתך חייבת להיות יציבה ב- 100% לפני שתטפל בבני אדם. אם יש ספקות, כדאי שתפסיק זמנית לעסוק במקצוע טיפולי או לך מיד לטפל בעצמך או ללמוד משהו שיחזק את זהותך המקצועית. מחשבה בוראת מציאות ולכן עליך להאמין ביכולת שלך לרפא. כל סדק באמונה שלך בעצמך עלול לפגוע ביעילות הטיפול. ככתוב בפרשת בשלח (אחד הפסוקים האהובים עלי ביותר): "ויהיו ידי משה אמונה" (שמות, י"ז, י"ב). בעת הטיפול הידיים שלך חייבות להיות מלאות באמונה בך, בעצמך, ביכולתך לרפא! אמור לעצמך בבוקר "ויהיו ידי משה אמונה" ושנן גם לאורך היום.

אגב, מי שלא עובד לא טועה. ברור שיהיו לך טעויות. אל תתן להן לרפות את ידיך! ואם טעית – כנראה שזה רצון ה'! השלם עמו.

11. היומן ריק?

פתאום אין עבודה? איש לא מתקשר? מפחיד. מה עשיתי רע? מה הבעיה? את/ה הבעיה. כנראה שיש פה מחלה ברקע או שצריך לחזק אמונה בעצמך (ראה סעיף קודם). לא ניתן לטפל כשיש סדקים באמונה ביכולת שלך לרפא.

12. נהלי עבודה
 מטפלים יקרים, שימו לעצמכם גבולות. גבולות כלשהם. למשל, לא להגרר לשוחח עם אותו מטופל 7 פעמים ביום!!! אתה רוצה לדבר, מטופל יקר? שלם על טיפול קצר או קבע איתי טיפול מסודר ארוך. מי שמתקשר לייעוץ ארוך מעל ל- 5 דקות ויותר מנושא ספציפי אחד – לעצור את השיחה באמצע ולומר לו: "תבוא לפגישה. אין יעוץ טלפוני ארוך"! אלא אם קבעת טיפול טלפוני מרחוק. הדרדרתם לעבודה מסביב לשעון? אין גבולות בשעות העבודה? אין זמן לבית? בהצלחה כי… טפיל מוח עלול לקפוץ עליכם. זיכרו: הוראות הבטיחות נכתבו בדם. אם החלטתם שאחרי 17:00 לא עובדים אז לא תעבדו. ברור שיש מקרי חירום כמו הרעלת עופרת לאשה בהריון בחודש תשיעי. חוץ מזה, כל השאר יחכו למחר בסבלנות או יגשו למיון בבי"ח. כן, אני יודעת איזה עומס יש תמיד במיון, אבל אינני מלר"ד (מרכז לרפואה דחופה)! יש לי חיים, והם יפים יותר כשיש לי גבולות גיזרה ברורים לגבי מתי עובדת ומתי לא.

 אין אבחון, ייעוץ או מתן סיוע בעמידה, תוך כדי עמידה בתור בסופרמרקט, או כבדרך אגב. מומלץ לומר "בוא אלי לקליניקה נדבר שם. לא פה כשכולם סביבנו. לא צריכים קהל". בטיפול בציבור, כמו באמצע שיעור תורה או במהלך הצגה, אנשים עלולים לתהות למה את שמה יד על כתף של חברה או על הברך שלה, וגם לשמוע בטעות שיש לה וירוס של הרפס שכרגע עזב את הגוף בחסדי ה'.
 אין לחשוף פרטים אינטימיים על עצמי, כגון: "גם לי היתה דלקת ריאות לא מאובחנת שנה שלמה". זה לא מעניין אף אחד ויוצר שבירת דיסטאנס וחוסר אמון הדדי.
 אין להעביר מידע ממטופל למטופל גם אם הם תאומים, אמא ובת, או בני דודים או חבר וחברה. לא כולם רוצים שידעו שיש להם סרטן או פיסורה. לעבוד עם כל אחד בנפרד! כאילו מטופל בואקום חברתי.
 אין ללכת לשמחות של מטופלים. אסור להתערבב גם אם אנחנו מאד שמחים בשבילם. ניתן ללכת בתשלום כדי לרפא את התינוק אחרי ברית וכדומה. אפשר ללכת לחתונה בתשלום (גם אם סמלי) כדי לברך מקרוב את הזוג הצעיר. ככלל, איני הולכת ללויות ולניחום אבלים של מטופלים או של קרוביהם.
 להגדיר מראש מה הזמן המוקצב לכל מטופל ולעדכן אותו על כך. מה שלא הספקנו- בפעם הבאה! (למעט מקרים חריגים של סכנת חיים).
 אם קבעת רצף של טיפולים עליך לעשות הפסקות קבועות מראש ומתוכננות של לפחות 10 עד 15 דק' לאוכל ולשירותים. לפחות כל שעתיים חייבת הפסקה. כל 4 שעות מחייבות הפסקה של חצי שעה לפחות.
 רצוי לא לקבוע טיפולים ב- 8:00 בבוקר. רק החל מ- 9:00 או 10:00 כדי להשאיר את הבוקר למקרי חירום שצצו יום קודם.
 כשאני אוכלת איני עונה לאף אחד, לא משוחחת עם איש וגם לא בטלפון. מי שדחוף- יחכה בסבלנות.
 אחרי 21:00 להשתדל לא לענות לשיחות,למעט שיחות דחופות… לאחרונה עקב ריבוי פניות החלטתי לא לענות לשיחות מטופלים אחרי 17:00 למעט מקרי חירום.
 עליך להיות זהירה במילים שבוחרת. יש אנשים שמאד נבהלים ממילים כמו "תקלה חמורה". אפשר לומר "יש פה איזה ענין בכבד" או "יש חולשה באיבר".
 לא להתערב בבחירה של מטופל – לזכור שאין לי זכות להחליט בשביל הנשמה שלו. אפשר לייעץ, אבל לא ניתן להחליף אותו בהחלטותיו על חייו כמו האם לעשות הפלה או האם להתחתן.
 חשוב לא להיות שיפוטית וביקורתית ("יופי, כל הכבוד! דפקת לעצמך את השירות הצבאי! אם לא היית נעלם מהבסיס לשבוע עכשיו כבר היית יכול להיות בקורס קצינים"). אין טעם לבכות על חלב שנשפך. לנסות לראות את העולם עם הפנים קדימה ולא לאחור. כן אפשר לומר: "חבל שכך יצא אבל בוא ננסה לפתור את התסבוכת, ואולי אפילו לטובה. נעשה מהלימון לימונדה".
 לא לכעוס על מטופלים. לעולם לא לצאת מגדרי ולא לצעוק על אנשים, הם עלולים להיבהל.
 אם המטופל מוכר לי מהשכונה או מהמשפחה – אין לערבב ענייני חברות וסיוע. Business before pleasure . קודם טיפול ואח"כ סוגיות חבריות כמו מה שלום ההורים ואיך המשפחה.
 אין שני בני אדם זהים. התאם תרופות וטיפול לכל אדם בנפרד. הכל בהתאמה אישית למצבו הגופני והנפשי.

הערה חשובה למטפלים באמצעות מטוטלת או עיפעופים: להשתמש רק לצרכי ריפוי. להשתמש לבדיקת רגישויות למזון, לאבחון מחלות ואלרגיות, למציאת מקור העובש בבית וכדומה. אין לבדוק הצעות מחיר או איזה בית לקנות או לאיזה פסיכולוג כדאי ללכת. כמו כן, ליהודים אסור לנבא את העתיד.

שיר לסיום שכתבתי על מקצועי הטיפולי:

אגיס ליבי

קיבלתי על עצמי שמהיום

ממש היום

אולי עכשיו, כרגע,

אגיס ליבי

אגיף תריסי נפשי

אסגור דלתות נשמתי

אאטום אוזני משמוע קול בכייכם ויפחתכם

הסתר אסתיר פני מכם בהזילכם דמעות

אתנכר לרגשותי ולרגשותיכם

 

תבינו

אסור לי להתערבב

אסור לי להתערב בתוך הנשמה שלכם

לא אצטער בצערכם

אסור לי לכעוס ואסור להתאהב (גם באלה שכבר 30 שנה חברים שלי)

אסור לי לאהוב אתכם

מטופלים אהובים שלי

גוזלים יקרים

עדיני נפש ומרי נפש

 

מה לי ומה לכם?

אני רק מוסך לתיקון

לא יותר!

תיקון הגוף והנפש

מיטת הטיפולים היא הליפט

חלקי חילוף מקוריים מגיעים אלי ממקור נאמן

ללא שליח מיוחד

אבל באחדותו הוא אחד.

אסור לי להתאהב!

 

מה אינו מובן כאן?

אסור לי להתאהב

 סור לי להתאה

  ור לי להתאה

   ר לי להתא

     לי להת

        ילה

         ל

 

כמו שלא ניתן לבקש ממני

להמנע מלהתפעל מפרח יפה

או מבקעת בית נטופה בין הערביים

ככה לא ניתן לדרוש שלא אתפעל מיופיה של הנשמה

בכל פעם מחדש מתרגשת

לגלות את צלם האלוקים שלכם

אותו אני רואה במפרט ברור למדי

כולכם צדיקים

כולכם אהובים

 

והלא שורש הריפוי

לכל המחלות והכאבים זאת האהבה

על כן אוהב אך לא אתערבב

אוהב מבלי להצטער שלא הקשבתם לדברי

לא אבכה על אלה שהלכו בטרם עת

הכל צפוי והרשות נתונה

כי כולנו

כן כולנו

כולנו ריקמה אנושית אחת חיה

 

(3 השורות האחרונות הן ציטוט מהשיר "ריקמה אנושית אחת" מילים ולחן: מוטי המר)

בהצלחה!
סיגי גולן – נחמני

2 תגובות

  1. כתבת מקסים סיגי כרגיל כל כך נהנת לקרוא את הדברים שאת אומרת חושבת. צורת החשיבה שלך גורמת לי להתרומם. תודה.

כתיבת תגובה

אנחנו לא נשתף את כתובת המייל שלך עם אחרים. שדות חובה מסומנים *

שלח